8. listopadu 2014 14:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Prohlédněte si Vltavské ostrovy na starých mapách a obrazech

LIEBSCHER, K. Rameno vltavské mezi Smíchovem a Židovským ostrovem.(s. 408)... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LIEBSCHER, K. Rameno vltavské mezi Smíchovem a Židovským ostrovem.(s. 408)... | foto:  Přírodovědecká fakulta UK

PRAHA Víte, co mají společného první derby Sparty se Slavií a premiéra Smetanovy Mé vlasti? Tušili jste, kde byly za války uskladněny zabavené kostelní zvony? To a mnohem více se dozvíte na výstavě na Přírodovědecké fakutě UK, která představuje pestrou historii i současnost vltavských ostrovů na území Prahy.

K vidění jsou dobové i dnešní obrázky a fotografie, nechybějí ani staré mapy zachycující ostrovy v různých obdobích - ostrovy současné i ty, které dnes již v reálu nespatříme. Doprovodné texty přibližují, jak ostrovy vznikly, jak byly v minulosti využívány a k čemu slouží dnes. „Každý ostrov je svým způsobem jedinečný. Má svá tajemství, svou minulost, kterou je dobré znát, abychom pochopili jeho současnost a mohli správně ovlivnit budoucnost,“ říká jedna z autorek Dana Fialová.

BROŽ, Josef. Velký příruční plán hlav. města Prahy. 1926. Měřítko 1 : 12 000.
BROŽ, Josef. Nejnovější plán hlavního města Prahy. Ca 1930. Měřítko 1 : 12 000.
BROŽ, Josef. Monumentální plán královského hlavního města Prahy: i s nejnovější...
Slovanský ostrov (Žofín).

Výstava se koná v předsálí Geografické knihovny, ve druhém patře budovy děkanátu Přírodovědecké fakulty UK, Albertov 6, Praha 2. Je přístupná zdarma každý všední den od 9 do 17 hodin od 3. listopadu do konce ledna příštího roku, má bezbariérový přístup.

Expozici připravilo Centrum geografie volného času, Centrum pro výzkum v kulturní a historické geografii při katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK v Praze ve spolupráci s Mapovou sbírkou UK a Výzkumným centrem historické geografie, ve kterém působí autorky výstavy Dana Fialová, Michaela Steyerová a Eva Semotanová. O grafickou podobu výstavy se postarala Martina Hupková.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!