Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Prohlížeč Gazelle změní naše vnímání webu

Ztrácí Internet Explorer dech a bude nahrazen Gazelle? Nejspíš ano, ale hned tak to nebude. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ztrácí Internet Explorer dech a bude nahrazen Gazelle? Nejspíš ano, ale hned tak to nebude. | foto: MicrosoftReprofoto

Microsoft se zamýšlí, jakými cestami se do budoucna bude ubírat vývoj prohlížečů webu. Podle jeho studie s poetickým názvem Gazelle se už nebude jednat o pouhé interpretátory zaslaného obsahu, ale o programy, které do jisté míry převezmou roli operačního systému.

V prvotním návrhu HTML a WWW stránek bylo místo jen pro různě formátovaný text, grafika se zde měla používat naprosto minimálně a jen v nejnutnějších případech. S postupem času se však stránky stávají čím dál tím více sofistikovanější a k jejich vykreslování je potřeba mnoho dalších objektů, které nemají s původním HTML nic společného – flashové animace, cookies a nejrůznější skripty.

Situace zašla tak daleko, že dnes už můžete ve webovém prohlížeči provozovat textový editor nebo tabulkový procesor. Situace se tak pomalu blíží k naplnění vize „tenkého klienta“, který jen zobrazuje data ze sítě – k jejich zpracování a ukládání však dochází na úplně jiném počítači. Jinými slovy, v takovémto klientovi by roli operačního systému převzal právě browser.

Takovéto úvahy jsou v dnešní době ještě předčasné, protože mnohé uživatele odrazuje kvalita nebo spolehlivost internetového připojení, stejně jako panuje nedůvěra v oblasti zabezpečení. Nicméně je velice dobře vidět vytýčený trend, kterému se webové prohlížeče musejí přizpůsobit.

První náznaky tohoto počínání už ukazuje prohlížeč Chrome od Google. Tato společnost je známá svými webovými aplikacemi a spekuluje se, že do budoucna bude možné využít jejich pokročilých funkcí pouze v tomto prohlížeči.

Nové pojetí webu
Je tedy zcela nepopiratelné, že se webové stránky mění od statických kontejnerů dat na složité aplikace, což může být pro současné prohlížeče nepřekonatelný problém, který se projevuje velkými nároky na paměť anebo častým padáním.

Tomu se Gazelle snaží předcházet důsledným oddělováním jednotlivých procesů. Nejenom každá záložka (jak jsme nyní u moderních prohlížečů zvyklí), ale každá náročnější komponenta stránky bude mít vlastní proces. Nehrozí tak, že špatně napsaný kus kódu na jedné z desítek stránek vyřadí celý prohlížeč.

S tím kráčí ruku v ruce i bezpečnost. Čím dál tím těsnější sepětí prohlížeče a operačního systému dává velké šance útočníkům. Těm se bude snažit stavět se do cesty oddělené zpracování kódu z různých zdrojů – například data poslaná z reklamních serverů budou zpracovávána jinak a s jinou úrovní zabezpečení než údaje z kmenové stránky. Rovněž se připravuje i ochrana před útokem prostřednictvím odkazu, který těsně před kliknutím překryje jiný.

Splynou Gazelle a „Windows 8“?
Gazelle je spíše než čímkoli jiným dobře popsaným prototypem, který ukazuje, jak by měl browser budoucnosti vypadat, zatímco první testy její funkčnosti hodně pokulhávají.

Rozhodně tak nelze směšovat tento prototyp a Internet Explorer 8 – naopak, je slyšet kritiku, že IE8 příliš setrvává ve vyjetých kolejích a nereflektuje moderní trendy.

Podle nejodvážnějších spekulací se Gazelle dočkáme až v nástupci Windows 7, avšak ne v roli samostatného browseru, ale rovnou operačního systému.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.