15. listopadu 2011 14:05 Lidovky.cz > Relax > Věda

Proti chřipce bojovat rouškou z korýšů

Rýma - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rýma - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Vyvinout vakcínu proti chřipce bývá někdy závod s časem. Běh přitom bohužel nemusí vždy skončit úspěšným finišem.

Když virus chřipky zmutuje svoji genetickou výbavu, může (ale taky nemusí) propuknout epidemie až pandemie. Laboratoře farmaceutických společností tedy pro jistotu chrlí vakcínu, ta se pak ale někdy ani nevyužije. Vědci proto už nechtějí spoléhat jenom na očkování a hledají jiné možnosti, jak bojovat s původcem choroby, kterou ročně ve světě onemocní miliony lidí a které v průměru každý rok podlehne téměř 300 tisíc osob.

ČTĚTE TAKÉ:


 Nyní časopis Biomacromolecules oznámil, že badatelé z Čínské akademie věd vyvinuli materiál schopný chřipkový vir zachytit. Je to značný úspěch, protože vir je poměrně titěrný a snadno proniká všelijakými „hadříky“, jimiž si lidé v době epidemií chrání ústa. Čínští vědci Li Süe-ping a Wu Pchej-sing proto použili elegantní fintu. „Lapač“ vytvořili z látky zvané chitosan, pocházející z vnějších koster mořských korýšů. Tu obohatili substancí, která se na virus přilepí a tím způsobí jeho zvětšení.
 
Zároveň badatelé objevili, že viry nejlépe lapá materiál v podobě vláken. Utkali z nich tedy látku a předpokládají, že by se v době epidemií dala použít na filtry do klimatizace, čističek vzduchu a samozřejmě také na obličejové roušky.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.