Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Proti pleši možná pomůže stejný přípravek jako proti stresu

Pleš (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pleš (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Američtí vědci vyvinuli při pokusech na myších přípravek proti stresu, který má jako vedlejší účinek obnovu růstu chloupků.

Odborníci se domnívají, že tudy možná povede cesta i v boji proti plešatosti především mužů. Na svých internetových stránkách o tom informoval americký vědecký časopis PLoS One.

"Náš objev ukazuje, že krátkodobá léčba s touto substancí vede k obnově růstu chlupů u myší," sdělil Million Mulugeta z lékařské fakulty Kalifornské univerzity v Los Angeles. Podle něj by tento pokrok mohl vyústit v nový způsob léčby plešatosti tím, že se neutralizuje působení stresových hormonů. Týkat by se to tudíž mělo těch lidí, kteří o vlasy přicházejí právě vlivem stresu nebo stárnutím.

Výzkum původně zaměřený na zjištění, jak stres působí na trávící ústrojí, byl prováděn na geneticky modifikovaných myších, které byly naprogramovány tak, aby trpěly chronickým stresem. Docílilo se tím toho, že laboratorní zvířata produkovala nadměrné množství kortikotropinu, který jim způsoboval mimo jiné opadávání chlupů na hřbetu.

Vědci jim pak začali podávat chemickou substanci pod názvem astressin-B, která působení kortikotropinu blokuje. Myši pak vložili do klece s jinými, které byly normální, a po třech měsících je nebyli s to na první pohled od sebe rozeznat. Plešatícím myším chloupky opět dorostly. Další ověřovací průzkumy pak toto zjištění potvrdily.

Čtěte také


Ukázalo se navíc, že léčba plešatosti je poměrně rychlá. Stačila každodenní dávka v průběhu pěti dnů, aby se dorostlé chlupy udržely dlouhodoběji, tedy až čtyři měsíce. Vzhledem k tomu, že průměrná délka života laboratorní myši jsou dva roky, pak jde o významný časový úsek.

Zbývá nyní zjistit, zda přípravek bude mít stejný účinek na lidi. Vědci se domnívají, že to je vysoce pravděpodobné, protože v lidské kůži daný stresový hormon a látky, které uvolňuje, působí. Pro miliony mužů se tak možná vrací naděje, že se přece jen dočkají opět bujné kštice.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!