Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Proti prasečí chřipce může být očkováno více lidí. Stačí jedna dávka.

Očkování proti prasečí chřipce v USA přípravek FluMist, který se aplikuje do nosní dutiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce v USA přípravek FluMist, který se aplikuje do nosní dutiny | foto: ČTK

Praha  Evropská léková agentura zpřesnila dosavadní doporučení, takže dospělým a zdravotníkům stačí už jen jedna dávka, u chroniků ještě odborníci zpřesní stanovisko. V příštích dnech zasedne ústřední epidemiologická komise, která počty očkovaných upraví. Novinářům to dnes řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Očkovat by se podle ní mělo začít v půlce listopadu.

"V současné době návrh počítá s 250.000 chronicky nemocných pacientů, kterým by případná nákaza mohla způsobit zdravotní komplikace, 137.000 zdravotníků v takzvané první linii tak, aby se mohli starat o pacienty a zároveň nešířili onemocnění dále, a s 113.000 občanů zařazených v rámci kritické infrastruktury," upřesnila.

Celkem tedy navržené očkování mělo pokrýt půl milionu lidí. Podle předchozích doporučení odborníků proto vláda objednala milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce, které stát vyjdou na 220 milionů korun. Každý očkovaný měl dostat dvě dávky.

Jedna pro jednoho

Výbor pro humánní léčiva Evropské lékové agentury (EMEA) ovšem na základě výsledků zkoušek potvrdil, že pro dospělé ve věku 18 až 60 let může být dostatečná jedna dávka. "Výsledky testů u zdravých dospělých ukazují, že jedna dávka vakcíny přináší dostatečnou úroveň ochrany," uvedl Vít. Počet dávek u adolescentů a dětí starších deseti let by měl být zvážen, výsledky studií budou v příštích týdnech, dodal.

Očkování jen jednou dávkou podle ministryně umožní ochránit více chronicky nemocných pacientů, kteří jsou ohroženi komplikacemi. Kromě toho bude moci ministerstvo vyhovět krajům, které pro očkování určily místo navrhovaných 113.000 celkem 150.000 lidí důležitých pro chod státu. K dispozici je také 2,5 milionu balení antivirotik.

Stále také probíhají studie, jak postupovat při očkování seniorů. Jurásková řekla, že chce předložit vládě novou očkovací strategii hned poté, co ji přehodnotí ústřední epidemiologická komise. Termín zasedání komise však zatím není znám.

Seznamy očkovacích míst lze nalézt na pandemickém portálu ministerstva zdravotnictví. V těchto místech budou očkováni hlavně zdravotníci a zástupci kritické infrastruktury, místa si kraje určily samy. Vybrané skupiny chronicky nemocných budou očkovat především jejich praktičtí lékaři.

Potvrzení první oběti

Národní referenční laboratoř dnes také potvrdila, že Česko má od čtvrtka první oběť prasečí chřipky. V Karlovarské krajské nemocnici zemřela žena se srdečními problémy, která se prasečí chřipkou nakazila. Ve vážném stavu tam leží ještě jeden muž. Ministerstvo zdravotnictví zatím v souvislosti s touto nemocí nepřipravuje žádná mimořádná opatření. Opatření proti prasečí chřipce v Česku jsou stejná jako v ostatních zemích EU, vycházejí z doporučení Světové zdravotnické organizace.

Pandemický plán

V případě pandemie chce ministerstvo zavést pouze dočasné opatření, na jehož základě by nemocní lidé nemuseli chodit k lékaři pro neschopenku, lékaři by ji vypisovali se zpožděním. Zatím se podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta diskutovalo s ministerstvem práce a sociálních věcí o možnosti vypsat neschopenku na pět dní zpátky. Vzhledem k delší, i sedmidenní inkubační době se o tom bude nadále jednat, prohlásil. Mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová však ČTK řekla, že o jednáních umožňujících zpětné vystavení neschopenek zatím neví.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...