Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Protikuřácké zákony opravdu fungují, infarktů ubývá

Někde zákazy respektují, někde porušují, jinde volí šalamounské řešení. Hospodský Michael Windisch z dolnosaského Goslaru předvádí, jak lze pobývat v jeho hospodě, a přesto kouřit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někde zákazy respektují, někde porušují, jinde volí šalamounské řešení. Hospodský Michael Windisch z dolnosaského Goslaru předvádí, jak lze pobývat v jeho hospodě, a přesto kouřit. | foto: AFP

Washington  Američtí zákonodárci mají v boji za zákaz kouření v restauracích a na veřejných místech další zbraň - studii amerického Lékařského institutu (IOM), která dokazuje, že zákaz kouření v restauracích a na veřejných místech má zásadní vliv na snížení počtu infarktů u nekuřáků.

"Důkazy jsou jasné," uvedl Thomas Frieden z amerického Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP), které si studii objednalo. "Nekuřácké zákony neškodí obchodu a pomáhají omezit výskyt infarktů u nekuřáků," uvedl Frieden v souvislostí se studií, která by se měla stát hlavní pákou při prosazování nekuřáckých zákonů.

Infarktů je podstatně míň
Tým Lékařského institutu pod vedením Lynn Goldmanové zrevidoval výsledky 11 studií, které zkoumaly výsledky zákazu kouření na veřejných místech v USA, Kanadě, Itálii a Skotsku. Pokles počtu infarktů se v různých studiích pohyboval od 6 do 47 procent.

"Není pochyb o tom, že zákazy kouření mají pozitivní vliv na zdraví občanů," uvedla Goldmanová.

Ze studie vyplývá, že pokles počtu infarktů se může projevit i během relativně krátké doby. Ve městě Helena ve státu Montana zaznamenali vědci šestnáctiprocentní pokles již během prvních šesti měsíců platnosti zákazu, zatímco počet infarktů v okolních oblastech, kde není kouření omezeno, se naopak zvýšil. Ve městě Pueblo v Coloradu klesl za tři roky platnosti zákazu počet infarktů o 41 procent.

Účinnost protikuřáckých zákonů se různí podle toho, jak jsou nekuřáci v různých zemích vystaveni pasivnímu kouření. Pokud se pohybují v silně zakouřeném prostředí, hrozí jim stejné riziko srdečních onemocnění, jako kdyby vykouřili přibližně devět cigaret denně.

Je potřeba zákony ještě zpřísnit?
Studie IOM by měla sloužit jako základní dokument při rozhodování amerického Kongresu o protikuřáckých zákonech. Kouření je zatím omezováno v 21 amerických státech.

V České republice bude novela takzvaného protikuřáckého zákona platit od poloviny příštího roku. Restauratéři si podle ní budou moci vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké, a podle toho jej viditelně označí. Ačkoli veřejnost stále spojuje kouření spíš s rakovinou plic, jeho vliv na srdce a cévy je stejně zásadní a projeví se daleko dříve. Podle zdravotních statistik připraví tento zlozvyk každoročně o život celosvětově šest milionů lidí.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?