Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Průlom ve výzkumu léčby eboly. Vědci úspěšně vyléčili skupinu opic

Vědci pracující na nadějném léku proti ebole známém jako ZMapp zaznamenali... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci pracující na nadějném léku proti ebole známém jako ZMapp zaznamenali... | foto: Shutterstock

WINNIPEG (KANADA) Vědci pracující na nadějném léku proti ebole známém jako ZMapp zaznamenali další úspěch, když se jim pět dní po nakažení podařilo vyléčit opice. O své práci informují v nejnovějším vydání odborného magazínu Nature.

Zda přípravek může skutečně pomoci i lidem, není zatím jasné. Doposud je znám jen fakt, že dva infikovaní Američané se po podání ZMappu uzdravili. Neví se ale, zda to bylo díky tomuto séru. Ebola, jejíž šíření se v západní Africe nedaří zastavit, dosud zabila přes 1500 lidí.

K TÉMATU LÉČBY EBOLY:

"Vývoj ZMappu a jeho úspěch při léčbě opic v pokročilém stádiu nakažení ebolou je velkolepý výsledek," uvedl v komentáři imunolog Thomas Geisbert z univerzity v texaském Galvestonu.

Všechna zvířata se vyléčila

Vědci pod vedením kanadského vědce Garyho Kobingera provedli experiment na 18 opicích druhu makak rhesus, které rozdělili na skupiny po šesti. První z nich podali ZMapp tři dny po nakažení, druhé čtyři dny a třetí pět dní od infikování. S odstupem tří dní pak dostali makakové ještě dvě další dávky léku.

Všechna zvířata se vyléčila, ačkoli většina z nich již měla symptomy nákazy, jako jsou vysoké teploty, zvýšený počet bílých krvinek a nedostatek krevních destiček. Krvácení ze sliznic zcela zmizelo.

V rámci experimentu tři další makakové činili kontrolní skupinu, která lék nedostala. Žádná z těchto tří opic nákazu nepřežila.

Lék Zmapp

Vědci již dříve ZMapp na opicích úspěšně zkoušeli, s léčbou zvířat ale začali mnohem dříve od jejich nakažení.

K aktuálním testům na zvířatech, jak upozornila agentura DPA, sice odborníci použili jiný kmen eboly, než který se nyní šíří v západní Africe, ale v dalších pokusech na buněčných kulturách zabránil ZMapp šíření i aktuálního typu viru.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Pronájem obchodního prostoru 123 m2
Pronájem obchodního prostoru 123 m2

Hromůvka, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
11 070 Kč/měsíc