Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Studenti o reformách mnoho neví. Přesto je odmítají

Z balkonu létaly melouny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z balkonu létaly melouny. | foto: ČTK

PRAHA Studenti vysokých škol plánují protesty proti reformám terciárního vzdělávání, podle průzkumu přitom 78 procent z nich o chystaných změnách moc neví. Až 60 procent vysokoškoláků je ale nespokojeno se stavem vysokého školství.

Vyplynulo to z průzkumu magazínu Studenta, kterého se na začátku února zúčastnilo na 650 studentů z pěti univerzitních měst. Na vládu by měly jít v příštích týdnech dva reformní zákony, počítají se změnami v samosprávách škol a se zavedením školného.

ČTĚTE TAKÉ:

Na otázku, zda mají o připravované reformě dostatek informací, odpověděla jednoznačně kladně jen necelá tři procenta respondentů. "Nejméně informovaní se přitom cítí být studenti z Brna - je jich až 84 procent z celkového počtu oslovených brněnských studentů," uvedla Martina Čmielová ze společnosti organizující průzkum.

Graf: informovanost studentů o reformách VŠ

V rámci přípravy reformy zatím vznikl věcný záměr zákona o vysokých školách a o finanční pomoci studentům. Normy mají upravit fungování univerzit, školné, studijní spoření a půjčky na vzdělání. Odmítly je však vysoké školy, ale také studenti a opozice. Akademici považují oba zákony za nedodělané a požadují jejich stažení a přepracování. Obávají se omezování akademických svobod.

Reformy jsou podle studentů nutné, nelíbí se jim jejich podoba

Studenti si přitom podle ankety uvědomují nutnost reforem. "Na otázku, zda jsou spokojeni se současným stavem českého vysokého školství, odpovědělo záporně téměř 60 procent dotazovaných. Pouze čtyři procenta respondentů je zcela spokojeno se současnou situací a potřebu reformy nevnímá," konstatovala Čmielová.

Daleko více nespokojených studentů je v menších univerzitních městech jako Ostrava, Zlín nebo Plzeň, až 71 procent. Oproti tomu v Praze a Brně je zcela nebo částečně nespokojeno přibližně 53 procent dotazovaných.

Graf: spokojenost studentů se stavem vysokého školství

Proti stávající podobě reformy ale chtějí studenti nadále protestovat. Na poslední únorový týden plánují protestní pochody, akce i otevření akademické půdy veřejnosti. Nevyloučili ani celorepublikovou demonstraci.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!