Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
11. dubna 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

První naklonovaný pes? Směšné plýtvání penězi, zní z Británie

Štěně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěně (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Vědci v Koreji přivedli na svět prvního britského klonovaného psa. Tato skutečnost ale vyvolala v Británii značnou vlnu kritiky jako "směšné plýtvání penězi", a britští vědci navíc uvedli, že tento proces vyvolává vážné etické obavy, napsal list The Guardian.

V Soulu sídlící společnost Sooam Biotech uvedla, že naklonovala štěně jménem Mini-Winnie z dvanáctiletého jezevčíka patřícího Rebecce Smithové ze západního Londýna. Smithová vyhrála soutěž společnosti, která doufá, že výhledově tuto službu bude majitelům domácích mazlíčků nabízet za 60.000 liber (téměř dva miliony korun).

Mini-Winnie se narodila poté, co vědci odebrali buňky z kůže psa Smithové a vpravili je do dárcovských vajíček, aby vznikla embrya, jež donosily náhradní matky. Narozené štěně musí zůstat v Koreji půl roku, aby splnilo podmínky britských karanténních zákonů.

Stejné chování?

Vědci ovšem varovali, že i když může klonovaný pes vypadat podobně jako jeho biologický rodič, bude to velmi odlišné zvíře. "Máte zhruba stejnou šanci získat dvojníka svého oblíbeného zvířecího miláčka, když si ho vyberete v útulku, jako když si ho necháte naklonovat. A toho z útulku navíc budete milovat víc, protože nezklame vaše očekávání," řekl Robin Lovell-Badge, genetik Národního ústavu pro lékařský výzkum v Londýně. "Je krajně nepravděpodobné, že štěně od oblíbeného mazlíčka bude vyrůstat a chovat se stejně."

"Postupem času budou rozdíly stále výraznější, zvláště pak v charakteru osobnosti, " řekl londýnský odborník na kmenové buňky Dusko Ilic. "Je to směšné plýtvání penězi." Samotný klonovací proces je kontroverzní, protože zvířata se často narodí s abnormalitami či umírají krátce po narození.

ČTĚTE TAKÉ:

Doktor Hwang U-sok, hlavní vědec ze společnosti Sooam Biotech, ohlásil první úspěšné naklonování psa v roce 2005. Jeho Snuppy ale byl jediným zdravým štěnětem, které přežilo poté, co bylo 1095 klonovaných embryí vloženo do 123 psů.

Hwang byl rovněž v centru jednoho z nejhorších skandálů moderní vědy. V roce 2004 tvrdil, že se mu podařilo získat kmenové buňky z kožní tkáně pacientů. Později ale vyšlo najevo, že získával vajíčka od členek svého výzkumného týmu. Byl shledán vinným z podvodu a musel rezignovat na svou práci na Soulské univerzitě.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...