Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

První milovníci „plodů moře“

PRAHA Už před před 165 tisíci lety žili lidé, kteří mysleli v symbolech jako my.

Dnes nenajdeme na Zemi etnikum, jehož příslušníci by nevyužívali oděv, ozdoby, kosmetiku nebo účes k vyjádření společenského postavení a příslušnosti k určité sociální skupině. Spektrum symbolů je nepřeberné -od péřové čelenky náčelníka přes uniformu dopravní policie až po drahé hodinky burzovního makléře a perlový náhrdelník jeho ženy.

Svědectví zrodu tohoto způsobu symbolického myšlení vydala jihoafrická lokalita Pinnacle Point. Ze dna tamějších jeskyní je vyzvedl mezinárodní tým amerického paleoantropologa Curtise Mareana z Arizona State University. Zprávu o nálezu přináší časopis Nature.

Genetické kořeny člověka Homo sapiens sahají zhruba 200 tisíc let do minulosti. V té době žili naši předci v Africe a vzhledem už se od nás nijak nelišili. Ale způsob jejich života je stále záhadou. Přemýšleli jako my, nebo se jim v hlavách „rozsvítilo“ až později? Někteří vědci byli přesvědčeni, že v evoluci duševních schopností našich předků došlo k zásadnímu zlomu teprve před 45 tisíci lety.

Tehdy pronikli lidé druhu Homo sapiens i do Evropy. O jejich bohatém duchovním životě svědčí malby na stěnách jeskyní, výroba ozdob ze zubů, kostí, ulit a lastur nebo složité pohřební rituály.

Nálezy z Pinnacle Point ale ukazují, že symbolické myšlení má delší historii. A možná ji odstartovalo „bloudění po poušti“: před 195 tisíci roků začala doba ledová, která proměnila Afriku v poušť. Na kontinentě zůstalo jen pět či šest míst, kde mohl člověk přežít. Sběr rostlin a lov velké zvěře už ho neuživil. Naši předkové se uchýlili na pobřeží a naučili se žít z moře. Další podobnou revolucí v získávání obživy byl až přechod k zemědělství.

Zbytky osídlení z těchto krušných dob jsou vzácné. Curtis Marean dlouho hledal vhodné lokality v údajích o mořských proudech, pravěkém klimatu i geologickém složení jihoafrického pobřeží. Pak se rozhodl pro lokalitu u Pinnacle Point. I proto, že dno těchto jeskyní nebylo zatopeno mořem, které by nálezy zničilo.

Výsledky překonaly očekávání. Kromě nejstarších známých dokladů o přechodu lidí na potravu z moře (zbytků mořských živočichů) se objevily i další pozoruhodnosti. Obyvatelé Pinnacle Pointu vyráběli i čepele - patrně na hroty zbraní. Tato technologie byla zatím známa až z doby o 70 tisíc let mladší.

Jasným dokladem symbolického myšlení pravěkých lovců jsou nálezy rudě zbarvených kusů poměrně měkkého minerálu, ze kterého kdosi soustavně škrábal červený prášek. Stopy po otěru nesou především ty kusy, které dávají nejjasněji zbarvený prášek. Marean je přesvědčen, že sloužil lidem k výrobě barviv, jimiž si zdobili tělo.

Nálezy z Pinnacle Point nasvědčují. že evoluce tělesných proporcí a duševních schopností prvních lidí druhu Homo sapiens kráčely ruku v ruce a naši předci uvažovali stejně jako my už před 165 tisíci lety.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

STAPO mechanizace s.r.o.
Automechanik

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha
nabízený plat: 15 000 - 25 000 Kč