29. června 2014 6:35 Lidovky.cz > Relax > Věda

20 let práce, 60 miliard, ale první ruská 'zelená' raketa neodstartovala

Ruská raketa Angara. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská raketa Angara. | foto: WikipediaReprofoto

MOSKVA První zkušební start nové ruské rakety Angara byl odložen na neurčito. Podle agentury RIA Novosti to v sobotu sdělilo státní kosmické vědecko-výzkumné středisko.

Nosná raketa měla být vypuštěna ze severoruského kosmodromu Pleseck v pátek, ale automatické systémy odpočet přerušily, podle střediska z technických důvodů. Start se měl původně opakovat v sobotu.

Milník ruské kosmonautiky

Při prvním testovacím letu, který byl o dva dny posunut už ve středu, má být vynesen druhý stupeň rakety s maketou umělé družice a dopadnout na území ruského poloostrova Kamčatka na Dálném východě. Projekt, který stojí 100 miliard rublů (60 miliard korun), se připravoval dlouhých dvacet let. Zkušební start má být zlomovou událostí v dějinách ruské kosmonautiky.

RIA Novosti napsala, že podle sdělení Chruničevova vesmírného střediska, které je hlavním projektantem a výrobcem Angary, bude raketa ze startovací rampy odvezena ke zkoumání. Nové datum zkušebního startu bude oznámeno teprve poté, až budou odstraněny případně zjištěné nedostatky.

První ruská 'zelená' raketa

Angara v různých variantách nosnosti má být schopna vynést do vesmíru náklad až o hmotnosti 35 tun. Z hlediska Moskvy jde o strategický významný projekt, protože příprava a výroba raket se bude provádět výhradně na území Ruské federace ve spolupráci ruských podniků sídlících v Rusku. Vypouštěny budou rovněž pouze z ruských kosmodromů Pleseck a nově budovaného Vostočnyj v Amurské oblasti na východě Ruska.

Angara má být zároveň první ruskou "zelenou" raketou, protože prý nebude využívat jedovaté palivo. Na vážné ekologické škody si často stěžují zejména obyvatelé jižních oblastí Ruska, kam dopadají úlomky z odhozených částí raket startujících z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA NOVÝCH PROJEKTŮ – OBLAST FINANCÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč