Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Psi se dokážou orientovat podle směru, jakým jejich pán promluví

Fotografie vašeho mazlíčka na pracovním stole vám zvýší motivaci, tvrdí vědci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie vašeho mazlíčka na pracovním stole vám zvýší motivaci, tvrdí vědci | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

LIPSKO Psi se dokážou orientovat podle směru, kterým jejich pán mluví, zjistili vědci z univerzity v Lipsku. Jejich výzkum ukázal, že psi dokážou najít potravu nejen, když na ni člověk ukáže nebo pohlédne, ale i když jejím směrem jen promluví. Většina majitelů psů je přesvědčena, že jim jejich čtyřnohý miláček rozumí. Nová studie zveřejněná v prestižním časopise Proceedings B britské Královské společnosti potvrdila, že tomu tak v jistém ohledu skutečně je.

Federico Rossano z lipského Institutu Maxe Plancka pro výzkum evoluční antropologie provedl pokus na 56 psech různých ras. Zvířatům nejdříve ukázal krmení, pak zatáhl závěs a potravu umístil do jednoho ze dvou neprůhledných zásobníků. Poté závěs opět odhrnul, takže pes viděl oba zásobníky. Vědec se ukryl za prázdný zásobník a zavolal jméno psa směrem k zásobníku naplněnému krmivem.

Výsledek byl podle agentury DPA statisticky jednoznačný: Většina psů se rozeběhla k zásobníku, jehož směrem vědec promluvil. Zůstal-li zticha, zvolili psi oba zásobníky zhruba ve stejném počtu případů. Když zavolal jejich jméno směrem k zadní stěně místnosti, tedy pryč od psů, dávali většinou přednost následování samotného hlasu před jeho směrem. Zvolili tak prázdný zásobník, za nímž se vědec ukrýval.

Nejčastěji dítě pokouše rodinný pes. Konfliktům lze ale předejít, když se...

Vědci již během experimentu vyloučili možnost, že by se pes orientoval spíše podle čichu: Pod oba zásobníky ukryli malé množství krmiva. Pokus na štěňatech navíc ukázal, že štěňata mají tuto schopnost rozvinutou ještě lépe než dospělí psi - zvláště pokud vyrůstala v těsné blízkosti lidí.

Podobné experimenty vědci dříve provedli mimo jiné na lidoopech nebo vlcích. Jediní psi se však podle nich v důsledku tisíciletého soužití s člověkem dokázali přizpůsobit jeho komunikačnímu systému. Neobvykle vyvinutá schopnost u štěňat navíc prý podle vědců dokazuje, že psi mají vrozené genetické předpoklady pro komunikaci s člověkem. "Lidé pravděpodobně dávali přednost psům jako domácím zvířatům, protože ti k nim byli obzvláště pozorní."

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz