Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Psychologové kritizují metodu, podle níž testují stovky škol

Ilustrační fotio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační fotio | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Stovky škol nechaly v posledních letech změřit schopnosti a osobnost svých žáků metodou Barvy života, Unie psychologických asociací ČR k ní ale vydala nesouhlasné stanovisko. Psychologové tvrdí, že je toto komerční měření nevěrohodné a nemá vědecké základy.

Společnost DAP Services a.s., která měření na školách nebo ve firmách provozuje, ale na správnosti metody trvá. Metodu nedoporučilo ani ministerstvo školství, její využití ale záleží vždy na řediteli školy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Z předložených materiálů je zřejmé, že metoda barvových asociací a diagnosticko-intervenční systém Barvy života nemohou sloužit jako seriózní diagnostický nástroj," tvrdí unie, jejíž zástupci se v listopadu setkali s firmou provozující měření. Unie ve svém stanovisku popisuje metodu a měřicí nástroje jako pseudovědecké, zmatené a nesmyslné. Neexistuje prý žádný důkaz o tom, že by preference barev nějakým způsobem souvisely s tělesnými nebo duševními funkcemi.

Při měření se seřazují barvy od nepříjemnějších po ty nejméně příjemné, barvy se pak přiřazují k jednotlivým slovům. Na bázi této metody pak firma nabízí například měření školní zralosti, nadání a schopností dětí, ale také třeba diagnostiku problémové třídy nebo hodnocení učitele či školy. Kromě škol prý metodu využívají například také personální firmy. Šéf DAP Services Jiří Šimonek ČTK řekl, že ceny se pohybují v řádu desetikorun při měření jednotlivců až po desetitisíce při měření celé školy.

Záleží na ředitelích škol

"Statistické důkazy nejsou určeny laické veřejnosti, odborníci, kterým není zřejmý způsob naší argumentace, mají šanci se doptat na dopřesnění," reagovali na výtky zástupci firmy. Dodali, že svůj postup mají patentován.

Podle Šimonka mají navíc kurzy akreditované ministerstvem školství. "V rámci metodického vedení nebyly Barvy života ministerstvem školství podporovány," sdělila ale Jana Holíková z ministerstva. Doplnila, že kdyby například na základě tohoto měření byl žák nesprávně zařazen do vzdělávacího programu, řešila by celou věc školní inspekce.

Ministerstvo ale školám výslovně neříká, které nástroje by měly používat, a které ne, záleží vždy na řediteli školy. Samotné testování pak zpravidla platí rodiče žáků.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!