Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ptačí dinosaurus používal lesklé peří ke svádění

Ptačí dinosaurus používal lesklé peří ke svádění | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ptačí dinosaurus používal lesklé peří ke svádění | foto: Reprofoto

WASHINGTON Američtí a čínští vědci našli nejstarší dochované důkazy lesklého černého peří u dinosaura Microraptora velkého asi jako holub či vrána. Na větvích stromů hřadoval před 130 miliony let.

Vědci, citovaní agenturou AFP, míní, že lesklé peří mohlo těmto malým, masožravým dinosaurům sloužit jako signál dobrého zdraví a vhodnosti pro páření. Stejnou funkci má i pestré peří současných ptačích samečků.

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci postavili svou analýzu na fosilii nalezené v roce 2010 v severovýchodní Číně, kde se dochoval zřetelný obrys čtyř křídel na dinosauří kostře. Vědci zkamenělinu zkoumali s pomocí nových technik, včetně skenování elektronovými mikroskopy. Soustředili se na malé stopy pigmentu a porovnávali je s těmi, které mají současní ptáci. Díky tomu byli schopni zjistit, že peří Microraptora bylo černé s modrým leskem.

Ptačí dinosaurus používal lesklé peří ke svádění

"Ještě před několika lety by pro nás bylo neproveditelné, abychom provedli podobnou studii," řekl AFP spoluautor studie Kao Kche-čchin z Pekingské univerzity.

Microraptor byl jako druh poprvé popsán v roce 2003, ale fosilie z roku 2010 nabídla jeho zatím nejzřetelnější podobu. Odhalila především dosud neznámé dlouhé zadní končetiny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Tato fosilie také vrhá světlo na způsob, jakým se tito dinosauři mohli pohybovat. Podle vědců není pravděpodobné, že by létali jako současní ptáci. Spíše si máváním křídly pomáhali při přeskakování z větve na větev.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....