Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ptačí zpěv jako výsada samečků při námluvách? Omyl, zpívají i samičky

Strnad obecný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strnad obecný | foto: Shutterstock

WASHINGTON Ptačí zpěv zdaleka není dominantou samečků, zjistili američtí vědci. Zpochybnili tak dosavadní všeobecný předpoklad, že zpěv se vyvinul jako nástroj, s jehož pomocí si samečci namlouvají partnerky a vymezují se vůči konkurentům.

Zpěv je u samiček mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo, a u zpěvných ptáků je spíše pravidlem, než výjimkou. Pravděpodobně se vyvinul už u dávných předků dnešních zpěvných ptáků, konstatovali v odborném internetovém časopise Nature Communications ornitologové z Marylandské univerzity v Baltimore.

Zpěv je charakteristickým znakem samiček dlouho

Tým pod vedením Karan Odomové přezkoumal poznatky o zpěvu u více než tisícovky ptačích druhů z celého světa. U 323 druhů, které patřily pod 34 z 44 zkoumaných čeledí zpěvných ptáků, získali vypovídající údaje. U 229 druhů, tedy 71 procent, samičky pravidelně zpívaly.

ČTĚTE TAKÉ

Vědci rovněž z rodokmenu založeném na genetických datech překvapivě vysledovali, že zpěv je u samiček charakteristickým znakem už velmi dlouho a není "novým vynálezem".

Podle ornitologů existuje na světě více než 10 tisíc druhů ptáků, z toho několik tisícovek druhů lze zařadit mezi zpěvné ptáky.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...