Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ptačí zpěv jako výsada samečků při námluvách? Omyl, zpívají i samičky

Strnad obecný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strnad obecný | foto: Shutterstock

WASHINGTON Ptačí zpěv zdaleka není dominantou samečků, zjistili američtí vědci. Zpochybnili tak dosavadní všeobecný předpoklad, že zpěv se vyvinul jako nástroj, s jehož pomocí si samečci namlouvají partnerky a vymezují se vůči konkurentům.

Zpěv je u samiček mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo, a u zpěvných ptáků je spíše pravidlem, než výjimkou. Pravděpodobně se vyvinul už u dávných předků dnešních zpěvných ptáků, konstatovali v odborném internetovém časopise Nature Communications ornitologové z Marylandské univerzity v Baltimore.

Zpěv je charakteristickým znakem samiček dlouho

Tým pod vedením Karan Odomové přezkoumal poznatky o zpěvu u více než tisícovky ptačích druhů z celého světa. U 323 druhů, které patřily pod 34 z 44 zkoumaných čeledí zpěvných ptáků, získali vypovídající údaje. U 229 druhů, tedy 71 procent, samičky pravidelně zpívaly.

ČTĚTE TAKÉ

Vědci rovněž z rodokmenu založeném na genetických datech překvapivě vysledovali, že zpěv je u samiček charakteristickým znakem už velmi dlouho a není "novým vynálezem".

Podle ornitologů existuje na světě více než 10 tisíc druhů ptáků, z toho několik tisícovek druhů lze zařadit mezi zpěvné ptáky.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!