11. ledna 2010 7:46 Lidovky.cz > Relax > Věda

Pyramidy nestavěli otroci. Dokládá to nález starých hrobů

Nově objevené hroby stavitelů pyramid. V pozadí Cheopsova pyramida | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově objevené hroby stavitelů pyramid. V pozadí Cheopsova pyramida | foto: /Národní rada pro památky ČTK

Káhira  Archeologové odkryli další hroby stavitelů pyramid. Nálezy dokládají, že že pyramidy staré víc než 4000 let nestavěli otroci, nýbrž svobodní dělníci, tvrdí šéf egyptské Národní rady pro památky Zahí Havás.

Hroby jsou z období panovníků 4. dynastie, tedy z doby, kdy pyramidy, na něž se do Gízy jezdí dívat celý svět, vznikaly.

"Hroby byly postaveny vedle královské pyramidy, což znamená, že ti pohřbení v žádném případě nebyli otroci, protože ti by si nesměli hroby stavět v takové blízkosti krále," řekl Havás.

V největším z nalezených hrobů byl pohřben muž jménem Idu. Jeho obdélníková hrobka je z hliněných, zvenčí omítnutých cihel. Kolem ní byly další a menší hroby i pohřební šachty, v nichž se našli lidské kostry a hliněné nádoby.
V hrobech se našla i keramika. Nádoby zřejmě obsahovaly výbavu pro posmrtný život.

Maso pro tisíce dělníků

Archeologové kromě jiného zjistili, že hlavním jídlem dělníků byli buvoli a ovce, které posílali na staveniště zemědělci z jihu a severu Egypta. Denně se prý spotřebovalo 21 buvolů a 23 ovcí a jejich dodavatelé byli osvobozeni od placení daní.

Havás odhaduje, že se na budování největší z hrobek egyptských faraonů podílelo na 10 000 lidí.

První hroby dělníků byly objeveny v 90. letech. Zjistilo se z nich například, že dělníci měli poměrně dobrou lékařskou péči, což také vyvracelo dosavadní přesvědčení, že pyramidy stavěli otroci. Měli také povoleno stavět si vlastní hroby v podobě malých pyramid z hliněných cihel.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz