12. října 2016 5:12 Lidovky.cz > Relax > Věda

Pytláci ohrožují divoké koně a zubry v Milovicích, nastražili oka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Zubr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubr | foto: Reprofoto

MILOVICE Pytláci ohrožují návrat divokých koní, zubrů a dalších kopytníků do bývalého vojenského prostoru v Milovicích. V neděli večer objevili vědci na pastvině dvě nastražená oka, a to přímo na stezce, kterou vytvořila zvířata. Jedna smyčka byla ve výši hlavy, takže mohla ohrozit i lidi. Ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál sdělil, že případem se zabývá policie.

Ochranáři našli nastražená oka, když doprovázeli německý štáb, který v rezervaci natáčel. Dostál věří, že se policii podaří pachatele dopadnout. „Určitě bychom nechtěli, aby se Česká republika zařadila mezi banánové republiky, kde pytláci beztrestně ohrožují chráněné druhy zvířat,“ řekl.

Jedno oko bylo nastraženo na zemi, druhá smyčka byla umístěna ve výšce hlavy, mohla tak ohrozit nejen zvířata, ale i lidi. „V rezervaci běží rozsáhlý biologický monitoring. Vědci se tu pohybují často sami, i ve večerních hodinách za horší viditelnosti. Pokud by za této situace někdo nástrahu přehlédl a drátěná smyčka se mu stáhla kolem hrdla, mohlo dojít k obrovské tragédii,“ dodal Dostál.

Podle něj nejsou pytláci motivováni atraktivní trofejí, ale chtějí zvířata jen zabít nebo zmrzačit. Oka totiž byla nalezena na stezce, která je schůdná jen pro pěší. Proto by bylo nemožné upytlačenou zvěř z místa odvézt, jeden kopytník váží i několik stovek kilogramů.

Třetí případ

Včerejší nález nastražených pytláckých ok je již třetím případem, kdy se někdo pokusil zvířata ohrozit. Poprvé ohrozil divoké koně na pastvině u Milovic neznámý pachatel několik dní po jejich příjezdu, když na několika místech zapálil step plnou suché trávy. Podruhé, minulý rok na podzim, ohrozili koně neukáznění návštěvníci, kteří je i přes zákaz krmili pečivem. Tehdy téměř uhynula klisna Sgurr a její několik dní staré hříbě.

Návrat velkých kopytníků do bývalého vojenského prostoru patří k celosvětově nejsledovanějším projektům v České republice. Na dvou pastvinách o celkové rozloze 160 hektarů nyní v rezervaci žije 30 dospělých divokých koní, šest dospělých praturů a osm dospělých zubrů.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz