Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Raketoplán Atlantis přistál na Mysu Canaveral

Mys Canaveral Raketoplán Atlantis amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dnes krátce po poledni přistál na floridském Mysu Canaveral. Přistát měl původně ve středu. NASA ale návrat odložil kvůli špatnému počasí a výskytu několika záhadných předmětů, které v uplynulých dnech proletěly v bezprostřední blízkosti raketoplánu.

Po půl deváté SELČ posádka uzavřela nákladovou část Atlantisu, v níž na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) přepravila 17,5 tuny zásob a zařízení na její dostavbu. Zhruba dvě hodiny poté dal NASA konečné povolení k návratu na Zemi. Následně posádka zažehla na tři minuty dva malé motory, které raketoplán na oběžné dráze zpomalily, takže začal klesat.

Přestože tyto motory stroj zbrzdily jen o asi 300 kilometrů v hodině, ačkoli rychlost Atlantisu byla kolem 29.000 kilometrů v hodině, umožnilo mu to opustit oběžnou dráhu. Před přistáním na 4500 metrů dlouhé přistávací dráze Kennedyho vesmírného střediska na Floridě raketoplán proletěl nad Tichým oceánem, Mexikem a Mexickým zálivem.

Agentura AP napsala, že mise raketoplánu byla úspěšná. Šlo o první misi od pádu raketoplánu Columbia v únoru 2003, která byla zaměřená výhradně na dokončovací práce na ISS. NASA předtím dvakrát vypustil raketoplán Discovery. Tyto lety nicméně měly za cíl ověřit bezpečnostní opatření,  které agentura provedla v reakci na pád Columbie, při němž zahynulo sedm astronautů.
,
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...