Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Raketoplán Atlantis přistál na vesmírné stanici

Mys Canaveral Raketoplán Atlantis dnes po dvou dnech letu úspěšně přistál u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se šestičlenná posádka chystá ještě během dneška zahájit první práce na dostavbě stanice, které byly přerušeny po katastrofě raketoplánu Columbia v roce 2003.

Po náročném přistávacím manévru, kdy kapitán Atlantisu Brent Jett pomocí ručního řízení navedl špičku raketoplánu nahoru a pomalu nechal stroj otočit o 360 stupňů ve vzdálenosti asi 180 metrů od ISS, se stroj spojil se stanicí. ISS se po oběžné dráze kolem Země pohybuje rychlostí přes 28.000 kilometrů za hodinu ve výšce 349 kilometrů nad povrchem planety. Na palubu stanice kosmonauti vstoupí přibližně hodinu po zakotvení.

Dva ze tří stálých členů posádky ISS během přistávacího manévru fotografovali plášť raketoplánu. Analýza těchto snímků má NASA pomoci zjistit, zda nedošlo během startu k jeho poškození. Kontrolní fotografie, které pořídila posádka Atlantisu během letu, podle agentury nenaznačují, že
by byl plášť stroje výrazně poškozen. Právě úlomek kusu izolační pěny zavinil nehodu raketoplánu Columbia, při níž v únoru 2003 během sestupu do atmosféry zahynulo všech sedm členů posádky.   

Atlantis odstartoval z floridského Mysu Canaveral po několika odkladech v sobotu a jeho návrat je očekáván 20. září. Na své palubě nese více než patnáctitunové zařízení, které bude ISS v budoucnu dodávat energii; astronauti mají třikrát vystoupit do volného prostoru, aby ho nainstalovali. První "vesmírná procházka" je naplánována na úterý.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...