Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Raketoplán Atlantis přistál u ISS. Naposledy před vyřazením

Raketoplán Atlantis ve vesmíru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Atlantis ve vesmíru. | foto: ČTK

MYS CANAVERAL Raketoplán Atlantis přistál na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v 16:28. Je to jeho poslední let, po návratu z kosmu bude vyřazen z provozu. Na ISS dopravil řadu náhradních dílů, akumulátory pro solární systém stanice a ruský modul Rassvet (Úsvit) se spojovacím uzlem pro připojení ruských raket Progress a Sojuz.

Raketoplán Atlantis odstartoval ke svému poslednímu letu v pátek v 20:20. Šestičlenná posádka Atlantis by měla strávit ve vesmíru 12 dní. Start neprovázely žádné komplikace a Atlantis se na oběžnou dráhu dostal zhruba za deset minut. Astronauti během výpravy třikrát vystoupí do volného prostoru, první výstup se plánuje na pondělí.

Raketoplán při závěrečném přibližování ke stanici provedl obrat, takže osazenstvo ISS mohlo pořídit na 400 snímků povrchu stroje ze všech stran kvůli plánovaným kontrolám. Přistávací manévr trval hodinu a nakonec raketoplán zakotvil u stanice ve výšce 354 kilometry nad Jižním Pacifikem.

Astronauti chtěli už v sobotu provést kontrolu lodi, ale zabránil jim v tom zaseknutý kabel. Ten se budou snažit uvolnit při výstupech do vesmírného prostoru v následujícím týdnu.

Posádku čeká i kontrola ochranného keramického obkladu raketoplánu kvůli zjištění, zda nebyl při startu poškozen. Jeho porušení by mohlo zkomplikovat průchod atmosférou při jeho návratu.

Kontroly po startu a před přistáním na Zemi se staly povinnou procedurou po havárii raketoplánu Columbia v roce 2003, který se kvůli drobné trhlině vzniklé při startu rozlomil při návratu do atmosféry. Zahynulo tehdy všech sedm astronautů.

Po misi Atlantisu už zbývají jen dva starty raketoplánů, než americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) jejich provoz ukončí. V září poletí k ISS Discovery, v listopadu Endeavour. Poté NASA provoz raketoplánů po více než 30 letech a 134 misích zastaví.

Zásobování stanice bude následně záviset výhradně na ruských raketách. Atlantis by se měl na Zemi vrátit 26. května. Poté bude připraven v záloze pro případné záchranné akce.

,

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...