Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Raketoplán Atlantis přistál u ISS. Naposledy před vyřazením

Raketoplán Atlantis ve vesmíru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Atlantis ve vesmíru. | foto: ČTK

MYS CANAVERAL Raketoplán Atlantis přistál na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v 16:28. Je to jeho poslední let, po návratu z kosmu bude vyřazen z provozu. Na ISS dopravil řadu náhradních dílů, akumulátory pro solární systém stanice a ruský modul Rassvet (Úsvit) se spojovacím uzlem pro připojení ruských raket Progress a Sojuz.

Raketoplán Atlantis odstartoval ke svému poslednímu letu v pátek v 20:20. Šestičlenná posádka Atlantis by měla strávit ve vesmíru 12 dní. Start neprovázely žádné komplikace a Atlantis se na oběžnou dráhu dostal zhruba za deset minut. Astronauti během výpravy třikrát vystoupí do volného prostoru, první výstup se plánuje na pondělí.

Raketoplán při závěrečném přibližování ke stanici provedl obrat, takže osazenstvo ISS mohlo pořídit na 400 snímků povrchu stroje ze všech stran kvůli plánovaným kontrolám. Přistávací manévr trval hodinu a nakonec raketoplán zakotvil u stanice ve výšce 354 kilometry nad Jižním Pacifikem.

Astronauti chtěli už v sobotu provést kontrolu lodi, ale zabránil jim v tom zaseknutý kabel. Ten se budou snažit uvolnit při výstupech do vesmírného prostoru v následujícím týdnu.

Posádku čeká i kontrola ochranného keramického obkladu raketoplánu kvůli zjištění, zda nebyl při startu poškozen. Jeho porušení by mohlo zkomplikovat průchod atmosférou při jeho návratu.

Kontroly po startu a před přistáním na Zemi se staly povinnou procedurou po havárii raketoplánu Columbia v roce 2003, který se kvůli drobné trhlině vzniklé při startu rozlomil při návratu do atmosféry. Zahynulo tehdy všech sedm astronautů.

Po misi Atlantisu už zbývají jen dva starty raketoplánů, než americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) jejich provoz ukončí. V září poletí k ISS Discovery, v listopadu Endeavour. Poté NASA provoz raketoplánů po více než 30 letech a 134 misích zastaví.

Zásobování stanice bude následně záviset výhradně na ruských raketách. Atlantis by se měl na Zemi vrátit 26. května. Poté bude připraven v záloze pro případné záchranné akce.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...