Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Discovery letěl do muzea na hřbetě Boeingu 747

Raketoplán Discovery, který se vrátil ze své poslední cesty do vesmíru loni v březnu, byl dopraven do muzea ve Washingtonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Discovery, který se vrátil ze své poslední cesty do vesmíru loni v březnu, byl dopraven do muzea ve Washingtonu | foto: Reuters

WASHINGTON Raketoplán Discovery, který se vrátil ze své poslední cesty do vesmíru loni v březnu, byl dopraven do Washingtonu, kde mu bude vyhrazeno čestné místo v Národním leteckém a vesmírném muzeu Smithsonian.

Nejstarší americký raketoplán absolvoval poslední let z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě do metropole Spojených států na hřbetě speciálně upraveného Boeingu 747.

Letoun s raketoplánem za úsvitu místního času naposledy zakroužil nad startovací rampou na mysu Canaveral a pak se za doprovodu stíhačky vydal do Washingtonu, nad kterým před přistáním také ve výšce kolem 450 metrů přes hodinu kroužil, aby podle záměru "pozdravil" metropoli. Za přítomnosti tisíců odborníků a zvědavců přistál v 11:05 místního času (17:05 SELČ).

Raketoplán Discovery, který se vrátil ze své poslední cesty do vesmíru loni v březnu, byl dopraven do muzea ve Washingtonu

Discovery bude podle stanice CNN v příštích dnech umístěn a vystaven v hangáru prestižního muzea Smithsonian poblíž washingtonského Dullesova mezinárodního letiště. V muzeu se ve čtvrtek uskuteční podle agentury AFP oficiální obřad k příjezdu raketoplánu.

Discovery

Discovery byl v roce 2005 prvním raketoplánem, který letěl do vesmíru po havárii raketoplánu Columbia roku 2003. Předtím v roce 1986 ztroskotal i raketoplán Challenger, který vybuchl krátce po startu. Columbia se rozpadla při návratu na Zemi. Celkem při těchto haváriích zahynulo 14 astronautů, 10 mužů a čtyři ženy.

Discovery byl ve vesmíru poprvé v roce 1984 a celkem absolvoval 39 výprav na oběžnou dráhu kolem Země. Raketoplán strávil na oběžné dráze za léta služby 351 dní, tedy téměř rok. Na jeho palubě se vystřídalo 246 členů posádky. Stal se v roce 2005 prvním podobným strojem v historii, který měl ženskou velitelku, Eileen Collinsovou.

Je nejstarším ze tří dochovaných raketoplánů. Endeavour by měl být od září vystaven v Kalifornském vesmírném středisku, zatímco Atlantis zůstane na Floridě v Kennedyho vesmírném středisku. Prototyp Enterprise, který nikdy nelétal a je nyní v muzeu Smithsonian, bude přemístěn do muzea v New Yorku.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil program raketoplánů loni v létě, především kvůli jejich finanční nákladnosti.

Spojené státy nyní závisejí při dopravě svých astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) na ruských kosmických lodích Sojuz. Američané by měli mít novou vesmírnou loď pro cesty k ISS nejpozději v roce 2015. NASA se přitom spoléhá na soukromý sektor a vyzývá podniky, aby se do projektu zapojily. Soukromá společnost SpaceX bude 30. dubna první, která se pokusí cvičně vyslat k ISS nákladní vesmírnou loď.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....