Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Raketoplán Discovery opět neodletí. V palivové nádrži měl trhliny

Raketoplán Discovery před startem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Discovery před startem | foto: ČTK

MYS CANAVERAL (USA) Zaměstnanci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našli trhliny v palivové nádrži raketoplánu Discovery, který měl ke svému poslednímu letu odstartovat 1. listopadu. Odlet byl kvůli technickým potížím a také počasí několikrát odložen. Naposledy minulý pátek kvůli úniku vodíku. Nový termín startu byl stanoven na 30. listopad.

Později našli technici jednapadesáticentimetrovou trhlinu v pěnové izolaci palivové nádrže. Dělníci část poškozené pěny odstranili, aby ji předali k analýze. K velkému překvapení pak objevili dvě trhliny v hliníkovém povrchu nádrže.

Mluvčí NASA Allard Beutel řekl, že podobné závady se už opravovaly v minulosti, ovšem nikoli na odpalovací rampě, jako tentokrát, nýbrž ve výrobní továrně v New Orleansu. Inženýři prý teď zjišťují, jak závadu opravit na rampě.

Discovery poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Má na ni vynést logistickou plošinu užívanou při práci astronautů mimo útroby stanice, víceúčelový modul, zásoby i náhradní díly na nutné opravy. Na palubě Discovery bude i humanoidní robot Robonaut 2, který má při vesmírné misi ukázat, jak mohou humanoidi pomáhat posádce na oběžné dráze.

Discovery poprvé letěl do vesmíru roku 1984. Má za sebou 38 misí a 351 dní na oběžné dráze. Zemi obletěl 5628krát a přepravil 246 členů posádky.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!