Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
10. listopadu 2010 22:51 Lidovky.cz > Relax > Věda

Raketoplán Discovery opět neodletí. V palivové nádrži měl trhliny

Raketoplán Discovery před startem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Discovery před startem | foto: ČTK

MYS CANAVERAL (USA) Zaměstnanci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našli trhliny v palivové nádrži raketoplánu Discovery, který měl ke svému poslednímu letu odstartovat 1. listopadu. Odlet byl kvůli technickým potížím a také počasí několikrát odložen. Naposledy minulý pátek kvůli úniku vodíku. Nový termín startu byl stanoven na 30. listopad.

Později našli technici jednapadesáticentimetrovou trhlinu v pěnové izolaci palivové nádrže. Dělníci část poškozené pěny odstranili, aby ji předali k analýze. K velkému překvapení pak objevili dvě trhliny v hliníkovém povrchu nádrže.

Mluvčí NASA Allard Beutel řekl, že podobné závady se už opravovaly v minulosti, ovšem nikoli na odpalovací rampě, jako tentokrát, nýbrž ve výrobní továrně v New Orleansu. Inženýři prý teď zjišťují, jak závadu opravit na rampě.

Discovery poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Má na ni vynést logistickou plošinu užívanou při práci astronautů mimo útroby stanice, víceúčelový modul, zásoby i náhradní díly na nutné opravy. Na palubě Discovery bude i humanoidní robot Robonaut 2, který má při vesmírné misi ukázat, jak mohou humanoidi pomáhat posádce na oběžné dráze.

Discovery poprvé letěl do vesmíru roku 1984. Má za sebou 38 misí a 351 dní na oběžné dráze. Zemi obletěl 5628krát a přepravil 246 členů posádky.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...