Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Raketoplán Discovery se sedmi astronauty míří k ISS. Nese náhradní díly

Start raketoplánu Discovery na Velikonoční pondělí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Start raketoplánu Discovery na Velikonoční pondělí. | foto: ČTK

MYS CANAVERAL Americký raketoplán Discovery vzlétl k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jedná se o jeden z posledních startů raketoplánu, na jehož palubě je nyní podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) sedm astronautů, včetně jedné Japonky.

Vesmírný koráb se vznesl podle plánu v 06:21 místního času (12:21 SELČ) z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral. Po asi osmi minutách se dostal na oběžnou dráhu ve výšce 225 kilometrů nad Zemí.

Za dva dny se má připojit k ISS, která se nachází 343 kilometrů nad Zemí. Discovery veze na stanici náhradní díly, potraviny a výzkumná zařízení o celkové váze osmi tun. Mise má trvat 13 dní. Během ní se plánují tři výstupy do volného kosmického prostoru. Každý bude trvat asi šest a půl hodiny a zúčastní se ho vždy dva astronauti.

Let Discovery je již 33. misí raketoplánů, které se podílely na výstavbě ISS. Stanice je po zhruba 12 letech mezinárodní spolupráce před dokončením, které je plánováno na září.

Astronautek v kosmu přibývá

Poprvé v historii se při nynějším letu raketoplánu v kosmu ocitají najednou čtyři ženy. K Američance Tracy Caldwellové-Dysonové, která k ISS zamířila už 2. dubna na palubě ruské rakety Sojuz, v pondělí přibyly tři členky posádky Discovery.

Dvě z žen na palubě Discovery, Američanka Dorothy Metcalfová-Lindenburgerová a Japonka Naoko Jamazakiová, letí do vesmíru poprvé. Staly se tak 53. a 54. ženou, které se do kosmu podívaly. Tou první byla v roce 1963 ruská kosmonautka Valentina Těreškovová. Celkem už do kosmu letělo přes 500 lidí.

Jde o druhý let raketoplánu v letošním roce. Do konce letošního roku, kdy mají být raketoplány z důvodu vysokých nákladů a bezpečnostních rizik vyřazeny z provozu, se mají uskutečnit ještě tři starty.

Po ukončení programu amerických raketoplánů bude fungování ISS záviset na vesmírných plavidlech z jiných zemí, především z Ruska, které již nyní zajišťuje dopravu posádek ISS. Plavidla schopná vynést náklad k ISS mají podle agentury Reuters i Evropa a Japonsko. V USA se začaly vyvíjet nové typy vesmírných lodí, které by měly dokázat dopravit lidi do kosmu nejdříve za tři roky.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER PRO NOVÝ PROJEKT

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz