Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rakouští a čeští vědci odhalili mechanismus ochrany DNA před UV

Test DNA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Test DNA | foto: Lidové noviny

VÍDEŇ/WASHINGTON Údajně zásadní mechanismy, které chrání molekuly DNA nesoucí dědičné informace před agresivním ultrafialovým zářením se podařilo objasnit rakouským vědcům ve spolupráci s českými kolegy. Nové vědecké poznatky byly zveřejněny v nejnovějším vydání prestižního amerického vědeckého časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vědecký tým v čele s rakouským expertem na kvantovou chemii Hansem Lischkou ukázal, jak se ultrafialové světlo v molekulách bleskurychle proměňuje v teplo, a tím se stává neškodným.

Podle agentury APA výzkum financoval rakouský fond pro vědu FWF a prováděl se na Institutu teoretické chemie Vídeňské univerzity ve spolupráci s Českou akademií věd.

Molekuly DNA absorbují ultrafialové záření velmi dobře, což by teoreticky mohlo vést k jejich poškození. Ve skutečnosti jsou ale v chodu ochranné mechanismy, které ničivý účinek záření odchytí. "Ultrafialové záření se během biliontiny sekundy a částečně ještě rychleji absorbuje a chemicko-fyzikálními procesy se přemění na tepelnou energii," řekl Lischka agentuře APA.

Poznatky mohou mít praktický význam v lékařství
Vědci tento proces podrobně zachytili díky světově unikátním počítačovým modelům spočívajících v detailních propočtech vazeb mezi pohyby elektronů a atomových jader.

Ochranné mechanismy možná vysvětlují, proč příroda poskládala DNA z konkrétních základních sloučenin, takzvaných bází, které jsou odpovědné za ukládání genetických informací. Jde o adenin, guanin, cytosin, thymin a v molekule RNA také uracil.

Vědci předpokládají, že v prvních fázích vývoje naší planety bylo ultrafialové záření kvůli nedostatečné ozonové vrstvě mnohem agresivnější než dnes. Osvědčit se tak zřejmě mohly právě takové báze, které umí nejlépe zacházet se světlem.

Praktický význam mohou mít poznatky rakouských a českých vědců v lékařství.

"Bez těchto ochranných mechanismů bází by se u člověka při působení slunce rychle vyvinula rakovina kůže," vysvětlil Lischka.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....