Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rakouští a čeští vědci odhalili mechanismus ochrany DNA před UV

Test DNA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Test DNA | foto: Lidové noviny

VÍDEŇ/WASHINGTON Údajně zásadní mechanismy, které chrání molekuly DNA nesoucí dědičné informace před agresivním ultrafialovým zářením se podařilo objasnit rakouským vědcům ve spolupráci s českými kolegy. Nové vědecké poznatky byly zveřejněny v nejnovějším vydání prestižního amerického vědeckého časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vědecký tým v čele s rakouským expertem na kvantovou chemii Hansem Lischkou ukázal, jak se ultrafialové světlo v molekulách bleskurychle proměňuje v teplo, a tím se stává neškodným.

Podle agentury APA výzkum financoval rakouský fond pro vědu FWF a prováděl se na Institutu teoretické chemie Vídeňské univerzity ve spolupráci s Českou akademií věd.

Molekuly DNA absorbují ultrafialové záření velmi dobře, což by teoreticky mohlo vést k jejich poškození. Ve skutečnosti jsou ale v chodu ochranné mechanismy, které ničivý účinek záření odchytí. "Ultrafialové záření se během biliontiny sekundy a částečně ještě rychleji absorbuje a chemicko-fyzikálními procesy se přemění na tepelnou energii," řekl Lischka agentuře APA.

Poznatky mohou mít praktický význam v lékařství
Vědci tento proces podrobně zachytili díky světově unikátním počítačovým modelům spočívajících v detailních propočtech vazeb mezi pohyby elektronů a atomových jader.

Ochranné mechanismy možná vysvětlují, proč příroda poskládala DNA z konkrétních základních sloučenin, takzvaných bází, které jsou odpovědné za ukládání genetických informací. Jde o adenin, guanin, cytosin, thymin a v molekule RNA také uracil.

Vědci předpokládají, že v prvních fázích vývoje naší planety bylo ultrafialové záření kvůli nedostatečné ozonové vrstvě mnohem agresivnější než dnes. Osvědčit se tak zřejmě mohly právě takové báze, které umí nejlépe zacházet se světlem.

Praktický význam mohou mít poznatky rakouských a českých vědců v lékařství.

"Bez těchto ochranných mechanismů bází by se u člověka při působení slunce rychle vyvinula rakovina kůže," vysvětlil Lischka.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
RŮZNÉ POZICE DO KOVOVÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 27 000 - 40 000 Kč