Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rakovina neznamená konec sexu, existuje léčba poruch, tvrdí sexuologové

Orgasmus - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orgasmus - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Rakovina neznamená konec sexu, upozorňují sexuologové. Ač většině nemocných dokážou pomoci, aby měli plnohodnotný sex, obrací se na ně jen minimum onkologických pacientů, častěji muži. Ženy vyhledávají pomoc méně. Na vině může být ostych či obava říct si o pomoc, řekla novinářům lékařka Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice Taťána Šrámková.

„Snažíme se sexuologické problémy pacientů s onkologickým onemocněním medializovat, abychom prolomili tabu. V Česku roste počet onkologických onemocnění a pacienti se přicházejí poradit jen ve zlomku případů,“ uvedla. Každý třetí člověk onemocní během života rakovinou, onkologická léčba je úspěšnější, víc lidí se uzdraví, nebo alespoň mají kvalitní život. K tomu patří i sex, připomněl přednosta ústavu Michal Pohanka.

U velké části nemocných v důsledku náročné onkologické léčby a stresu ze složité životní situace klesne či zcela zmizí sexuální touha. Muži přicházejí hlavně kvůli poruchám erekce, ženy trápí ztráta vzrušivosti, orgasmu a problémy s plodností. Pro muže jsou účinné léky, pro ženy zatím ne, pomáhají jim psychofarmaka a psychoterapie.

Odbornou pomoc vyhledají nejčastěji muži po léčbě rakoviny prostaty, střev, konečníku či rakoviny, ženy po léčbě rakoviny prsu. „Typickým pacientem je muž s rakovinou prostaty ve věku mezi 45 až 65 let,“ upřesnil Pohanka. Poruchami erekce trpí až 90 procent mužů po odstranění prostaty. Moderní léčba to umí řešit téměř ve 100 procentech případů. Ženy po komplexní léčbě rakoviny prsu si nejčastěji stěžují na malý zájem o sex, na snížení touhy, v polovině případů mají problém s dosažením orgasmu. Popisují, že se po léčbě, při níž přišly o jedno či obě prsa, necítí sexuálně atraktivní. Problémy souvisejí výrazně s psychikou, se vztahovými problémy, léčba proto musí být komplexní.

Pro objednání u sexuologa není třeba doporučení, u onkologických pacientů ale je výhodou, když přinesou dokumentaci ze své léčby, nebo alespoň závěrečnou zprávu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...