Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rakovinu lze poznat z vlasů

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Jak budu vypadat za dvacet let?Reprofoto

SYDNEY Vlasy ustřižené ženám s rakovinou prsu je možné rozeznat od vzorků obdržených od žen, které touto chorobou netrpí. Zjistili to australští vědci, kteří zkoumali chování vlasů vystavených rentgenovému záření.

Gary L. Corino a Peter W. French ze společnosti Fermiscan sídlící v Sydney porovnávali vzorky získané od dvaceti zdravých žen a třinácti pacientek s diagnostikovanou rakovinou prsu. Vědci se snažili odstřihovat vlasy co nejblíže u kůže, aby jejich vzorky obsahovaly co nejčerstvější svědectví o tom, co se děje uvnitř organismu.

Když se vlasy vystaví rentgenovému záření, stavební bílkovina zvaná alfa keratin způsobí, že se paprsky charakteristickým způsobem odchylují, uvedli vědci v specializovaném časopise International Journal of Cancer. Vlasy pacientek s rakovinou se „pod rentgenem“ chovaly stejně jako vlasy zdravých žen, ovšem k již známé odchylce způsobené alfa keratinem přibyl slabý prstenec. Ukázalo se, že tento znak je jako identifikátor rakoviny poměrně spolehlivý. V celé testované skupině chyběl pouze u jedné nemocné. Ve třech případech pak došlo k falešnému poplachu, uvedla agentura Reuters.

Vědci ve výzkumu pokračovali se vzorky od pacientek, jejichž vlasy vypadly následkem chemoterapie. Rentgenová analýza z tří míst vypadlých vlasů přinesla přesvědčivé výsledky: prstenec indikující možnou přítomnost nádoru v organismu byl jasně znatelný v části nejvzdálenější od kořínků a podstatně slabší uprostřed vlasu. U kořínků vlasu pak úplně chyběl. „Postupující slábnutí prstence zřejmě odpovídá ústupu nádoru způsobenému léčbou,“ domnívají se Corino a French.

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...