Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
15. července 2006 19:51, aktualizováno 16. 7 12:56 Lidovky.cz > Relax > Věda

Raktoplán Discovery se vydal k Zemi

Raketoplán Discovery se vrací k Zemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Discovery se vrací k Zemi. | foto: AFP

Houston Americký raketoplán Discovery se dnes krátce po poledni po devíti dnech působení ve vesmíru odpoutal od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a vydal se na zpáteční cestu k Zemi.

Dnes se kosmonauti rozloučili se svými kolegy z ISS a uzavřeli spojovací vyrovnávací komory oddělující raketoplán od ISS. Poté podle plánu zahájili odpoutávací manévr. Na Zemi se vrací ale jen šestičlenná posádka, protože sedmý kosmonaut, Němec Thomas Reiter, zůstane půl roku na orbitální stanici ISS.

Astronauti také podrobili raketoplán závěrečné inspekci, aby se ujistili, že loď je připravena na bezpečný návrat. Tepelné štíty jsou podle všech zjištění zcela v pořádku. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) inspekce nařídil v zájmu jistoty, že se nebude opakovat tragédie raketoplánu Columbia z února roku 2003. Přístroj se tehdy při sestupu do atmosféry kvůli poškození úlomkem pěnové izolace nádrže, ke kterému došlo při startu, během sestupu do atmosféry rozpadl a všech sedm členů posádky zahynulo.

NASA také uvedl, že let je velkým úspěchem, podařilo se totiž dokončit veškeré plánované cíle. Něco takového NASA neměl téměř čtyři roky, uvedla agentura AP. Mise Discovery byla od zkázy Columbie teprve druhým startem amerického raketoplánu. Kromě rozsáhlých bezpečnostních inspekcí se zaměřila na testování technologií pro opravy žáruvzdorného pláště. Dva američtí kosmonauti proto podnikli tři výstupy do volného kosmu.

Konečné svolení k přistání na Zemi mají inženýři NASA dát v neděli, přistání by se pak mělo uskutečnit v pondělí v 15:14 SELČ či v 16:50 SELČ. Discovery by se měl na Zemi dostat do středy. Pokud bude z nějakých důvodů současné plánované přistání odloženo na později, pak NASA zváží přesunutí přistání z deštivého a zataženého Kennedyho vesmírného střediska na Floridě na Edwardsovu leteckou základu v Kalifornii.  "Bezpečnou cestu, měkké přistání a za pár měsíců se uvidíme na Zemi,"
rozloučil se s posádkou raketoplánů jeden z členů osádky ISS Jeffrey Williams.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...