31. října 2005 18:28 Lidovky.cz > Relax > Věda

Recept na zdraví: podle vědců pivo a salám

Pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo. | foto: Pivo.Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE  Jak předejít onemocnění srdce? Dát se každý den jedno pivo. Podle českých vědců malé množství stejného piva snižuje i srážlivost krve. Konzumace jednoho velkého a jednoho malého piva denně údajně výrazně snižuje u mužů riziko onemocnění srdce a cév.

Tvrdí to alespoň závěry studie Ústavu klinické biochemie a hematologie Lékařské fakulty UK v Plzni. Vědecký tým zkoumal skupinu devadesáti mužů ve věku od 30 do 60 let, kteří během jednoho měsíce vypili každý den 0,833 litru dvanáctistupňového ležáku klasického typu. Výzkum údajně jednoznačně prokázal, že když si muž dopřeje každodenně mezi jedním a dvěma pivy, mimo jiné preventivě bojuje proti infarktu.

"Výsledky potvrdily, že mírná konzumace českého piva potlačuje rozvoj cévních chorob způsobených usazováním tukových látek v cévách a důležitých orgánech, především v srdci a mozku," tvrdí přednosta ústavu a vedoucí výzkumného týmu Jaroslav Racek.

Podle autorů výzkumu umírněné pití ležáku působí pozitivně proti ukládání tuků a polysacharidů v tepnách a jejich vápenatění. Malé množství stejného piva zároveň snižuje srážlivost krve, což lze považovat za příznivý efekt v souvislosti s rizikem infarktu či mozkové příhody. "Příčinou tohoto efektu je především obsah kyseliny listové a vitamínu B12," tvrdí Racek.

Uherák se vyrábí podobně jako jogurt
Zmínění výzkum je v krátké době druhou vědeckou prací, která zřejmě potěší vyznavače tradiční české kuchyně. Před měsícem společná studie českobudějovické Vysoké školy ekonomických a regionálních studií a Nemocnice České Budějovice dospěla k závěru, že zlepšit lidské zdraví může i konzumace kvalitních salámů tzv. typu uherák.

"Lidem, kterým jsme tři měsíce podávali v průměru 4 dekagramy tohoto salámu, se až o pětinu zvýšila celková obranyschopnost organismu," tvrdí lékař českobudějovické nemocnice a člen výzkumného týmu Petr Petr. Důkazem byl podle něj rozbor krve. Fermentovaný, suchý a neuzený uherský salám se vyrábí podobně jako jogurt, tedy s pomocí kvasných technologií. A právě kvašení při výrobě potravin podle některých lékařů přináší blahodárné účinky na zdraví. "To věděli naši předci už před tisíci lety, my se k jejich poznatkům jen vracíme," uvedl Petr.

Podobné studie zaměřené na důsledky konzumace různých potravin se v poslední době objevují ve světě velmi často. Vědci si však v hodnocení jejich výsledků často odporují. Část lékařů například argumentuje tím, že i malé množství alkoholu má na lidský organismus negativní vliv.

Podobná debata se vede i o masných výrobcích. "My neříkáme lidem, aby jedli denně uherák. My jen zveřejňujeme studii, která skutečně přinesla takové výsledky, jaké přinesla," tvrdí Petr Petr.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...