Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ředitel má brát třikrát tolik co kantor, tvrdí Klaus mladší

Věda

  15:32
PRAHA - Ředitelé škol by měli brát třikrát víc než kantoři. Ohodnocení šéfů by totiž mělo odpovídat manažerské funkci, navíc od letoška už ředitelé nemají funkci jistou napořád, ale jsou voleni jen na šest let.

Václav Klaus mladší. foto: ČTK

S tímto návrhem přišla Asociace aktivních škol v čele s ředitelem prestižního soukromého gymnázia PORG Václavem Klausem mladším. Zjednodušit by se podle nich měly i státní maturity, ubýt by mělo také povinných hodin, které musí škola odučit.

ČTĚTE TAKÉ:

"Odvolatelnost (ředitele) ano, ale pak, když je ten ředitel manažer, tak má být ohodnocen," řekl Klaus. Školy podle něj vede většinou člověk, který rád učí, k tomu ale musí navíc řešit množství administrativy a nese veškerou odpovědnost. Proto by se prý měl ředitelům navýšit plat na trojnásobek platu pedagoga.

Volnější osnovy a méně povinných hodin

Průměrný plat učitele se nyní pohybuje kolem 25.000 korun, ředitel podle Klause bere zhruba 45.000 korun. "Když ten rozdíl finanční bude malý nebo relativně malý, tak ti nejlepší kantoři to dělat nebudou," myslí si Klaus.

Václav Klaus mladší

Starší syn prezidenta Václava Klause je ředitelem pražského Prvního obnoveného reálného gymnázia (PORG). Stojí také v čele Asociace aktivních škol, organizace, která sdružuje asi 90 "aktivních" škol z celé země. Jejím cílem je hlavně boj proti přebujelé byrokracii ve školství.

Ředitelé by také uvítali jednotná kritéria na kvalifikaci učitelů, volnější osnovy a snížení počtu povinných hodin. "Nemyslíme si, že to povede k poklesu kvality výuky," tvrdí Klaus. Měl by prý být nastaven minimální počet hodin a bylo by na řediteli, jestli chce, aby bylo odučeno víc.

Asociace volá i po změně státních maturit. Druhý ročník jednotných zkoušek, který odstartoval tento týden, sice doznal určitých organizačních změn, ředitelé jsou ale pro osekání státních maturit pouze na didaktické testy z češtiny, cizího jazyka a matematiky. Ústní a písemné zkoušky by podle nich měly být v režii školy, stejně jako vydávání maturitního vysvědčení. Ušetřily by se prý tak peníze i práce věnovaná administrativě.

1 žák = stejné peníze pro jakoukoliv školu

Zástupci 89 škol z asociace se shodli také na tom, že jedním z hlavních problémů regionálního školství je přebujelá síť škol, která neodpovídá klesajícími počtu dětí. Podle Klause si totiž někteří ředitelé nechávají v rejstříku škol snížit kapacitu školy, například s odvoláním na hygienické normy, a papírově pak jejich škola vypadá naplněnější, než je.

Asociace by proto uvítala stanovení jasných kritérií, za jakých může být škola zrušena nebo sloučena. Požadují také transparentní financování, při němž by na žáka určitého věku šla všem školám v republice stejná částka.

Autoři: ,