Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kauza UJAK škodí všem soukromým školám, tvrdí ředitel Řechka

Univerzita Jana Amose Komenského v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Jana Amose Komenského v Praze | foto: Reprofoto

PRAHA Kauza kolem Univerzity Jana Amose Komenského poškozuje pověst soukromých vysokých škol jako celku. Ve čtvrtek to řekl ředitel a kvestor Vysoké školy manažerské informatiky, ekonomiky a práva (VŠMIEP) Radek Řechka. Soukromé vysoké školy se podle něj potýkají s předsudky veřejnosti a případy problematických škol je jen posilují.

Akreditační komise doporučila, aby UJAK, největší soukromé vysoké škole v Česku, nebyla prodloužena akreditace oboru speciální pedagogika. Důvodem je především nadměrný počet studentů, který prý neodpovídá počtu pedagogů. Vzhledem k opakovaným problémům chce komise zpracovat podnět k zahájení řízení o odejmutí státního souhlasu k provozování školy.

Řechka uvedl, že soukromé vysoké školy by měly mít stejně kvalitní výuku jako veřejné. „Školy se řídí stejnými pravidly,“ řekl. Manažer MBA programů VŠMIEP Leoš Bárta doplnil, že u soukromých VŠ je to obdobné jako v jiných oblastech podnikání. „Určitě je tu někdo, kdo je poloprofesionál nebo dokonce amatér,“ řekl.

I když mezi lidmi panuje představa, že soukromou VŠ všichni dokončí, na těch kvalitních by to platit nemělo. Například na VŠMIEP studium v řádném termínu dokončí pouze čtvrtina studentů a i po prodlužování studia zůstane zhruba třetina studentů, která titul nezíská.

Vedení VŠMIEP uznává, že ať je soukromá vysoká škola sebekvalitnější, nemůže mít pověst jako renomované veřejné univerzity. „Žádná soukromka na tom není tak, aby se dostala byť jen na polovinu vnímané hodnoty. Dvěma až třem zavedeným značkám prostě nemůžeme konkurovat,“ uvedl Bárta.

V Česku je 44 soukromých vysokých škol. Musejí bojovat o studenty, protože jsou závislé na jejich počtu. Řechka předpovídá, že se řada z nich bude slučovat. „Myslím, že to bude další trend v soukromém vysokém školství. Nevím, jak to mohou ekonomicky zvládat například školy se stovkou studentů,“ uvedl. Připomněl, že na rozdíl od veřejných vysokých škol ty soukromé nedostávají dotace ze státního rozpočtu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...