Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rektor Hampl se ohradil proti neudělení akreditace egyptologii

Rektorem Karlovy univerzity byl znovuzvolen současný šéf školy Václav Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rektorem Karlovy univerzity byl znovuzvolen současný šéf školy Václav Hampl. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl se ohradil proti neudělení akreditace dvouletému programu egyptologie, který chtěla otevřít filozofická fakulta. Čeští egyptologové mají podle něj skvělé vědecké výsledky. Tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka řekl, že egyptologii jako takovou nikdo nezpochybňuje, žádost ale prý nebyla dostatečná. Fakulta navíc egyptologii už vyučuje v pětiletém magisterském a následně doktorském programu.

"Informaci o neudělení akreditace navazujícímu magisterskému studijnímu programu egyptologie považuji za nepochopitelnou. Výsledky egyptologie na filozofické fakultě UK i kvalita studia na tomto oboru jsou všeobecně uznávané a mají ve vědecké komunitě vysoký mezinárodní respekt. Jde o jeden z nejkvalitnějších a nejprestižnějších oborů v České republice," uvedl rektor.

ČTĚTE TAKÉ:

Komise neudělila akreditaci navazujícímu magisterskému programu s odůvodněním, že struktura studia neposkytuje komplexní vzdělanost. Neexistuje zde navíc adekvátní bakalářské studium, z něhož by mohli absolventi přejít na chystanou egyptologii.

"Předměty jsou tematicky značně rozptýlené, chybí však dovednosti podstatné pro uplatnění v oboru. Vyjádření vysoké školy výslovně uvádí, že v některých předmětech mají studenti získat základní vědomosti, což nemůže být náplní magisterského studia," uvedla komise.

Česká egyptologie:

Česká egyptologie má světové renomé, při výzkumu staroegyptské civilizace dosáhla jedinečných objevů. Letos například Češi objevili v Súdánu jedno z největších severoafrických pohřebišť pravěkých lovců-sběračů (více čtěte ZDE), o rok dřív pak dávno ztracený chrám.

"Egyptologie jako taková se nezavírá, je tam pětileté magisterské studium, je tam dobře fungující doktorský program, po odborné stránce tam není z hlediska personálního zabezpečení a z hlediska výzkumu problém," dodal Smrčka.

Rektor uvedl, že univerzita využije všech zákonných prostředků, aby akreditaci získala. Škola nyní může žádost upravit, odeslat ji ministerstvu školství, a to ji může předložit komisi k dalšímu posouzení.

Neudělení akreditace či její omezení není nic výjimečného. Komise ji při posledním zasedání neudělila třeba evropským kulturním studiím Západočeské univerzity v Plzni nebo specializaci v pedagogice Mendelovy univerzity v Brně.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Pronájem prodejny na náměstí v Hranicích
Pronájem prodejny na náměstí v Hranicích

Masarykovo náměstí, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
15 000 Kč/měsíc