Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rektor Hampl se ohradil proti neudělení akreditace egyptologii

Rektorem Karlovy univerzity byl znovuzvolen současný šéf školy Václav Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rektorem Karlovy univerzity byl znovuzvolen současný šéf školy Václav Hampl. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl se ohradil proti neudělení akreditace dvouletému programu egyptologie, který chtěla otevřít filozofická fakulta. Čeští egyptologové mají podle něj skvělé vědecké výsledky. Tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka řekl, že egyptologii jako takovou nikdo nezpochybňuje, žádost ale prý nebyla dostatečná. Fakulta navíc egyptologii už vyučuje v pětiletém magisterském a následně doktorském programu.

"Informaci o neudělení akreditace navazujícímu magisterskému studijnímu programu egyptologie považuji za nepochopitelnou. Výsledky egyptologie na filozofické fakultě UK i kvalita studia na tomto oboru jsou všeobecně uznávané a mají ve vědecké komunitě vysoký mezinárodní respekt. Jde o jeden z nejkvalitnějších a nejprestižnějších oborů v České republice," uvedl rektor.

ČTĚTE TAKÉ:

Komise neudělila akreditaci navazujícímu magisterskému programu s odůvodněním, že struktura studia neposkytuje komplexní vzdělanost. Neexistuje zde navíc adekvátní bakalářské studium, z něhož by mohli absolventi přejít na chystanou egyptologii.

"Předměty jsou tematicky značně rozptýlené, chybí však dovednosti podstatné pro uplatnění v oboru. Vyjádření vysoké školy výslovně uvádí, že v některých předmětech mají studenti získat základní vědomosti, což nemůže být náplní magisterského studia," uvedla komise.

Česká egyptologie:

Česká egyptologie má světové renomé, při výzkumu staroegyptské civilizace dosáhla jedinečných objevů. Letos například Češi objevili v Súdánu jedno z největších severoafrických pohřebišť pravěkých lovců-sběračů (více čtěte ZDE), o rok dřív pak dávno ztracený chrám.

"Egyptologie jako taková se nezavírá, je tam pětileté magisterské studium, je tam dobře fungující doktorský program, po odborné stránce tam není z hlediska personálního zabezpečení a z hlediska výzkumu problém," dodal Smrčka.

Rektor uvedl, že univerzita využije všech zákonných prostředků, aby akreditaci získala. Škola nyní může žádost upravit, odeslat ji ministerstvu školství, a to ji může předložit komisi k dalšímu posouzení.

Neudělení akreditace či její omezení není nic výjimečného. Komise ji při posledním zasedání neudělila třeba evropským kulturním studiím Západočeské univerzity v Plzni nebo specializaci v pedagogice Mendelovy univerzity v Brně.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!