Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rektor Bek čeká na jmenování. Se Zemanem měl spory

Mikuláš Bek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mikuláš Bek | foto: Tomáš Hájek

BRNO Rektorem Masarykovy univerzity nejspíš bude znovu muzikolog Mikuláš Bek. Získal podporu akademického senátu. Ještě jej musí jmenovat prezident.

Rektorem Masarykovy univerzity nejspíš bude další čtyři roky muzikolog Mikuláš Bek. V pondělí získal podporu akademického senátu, před který předstoupil jako jediný kandidát. Získal 41 hlasů, pět členů senátu hlasovalo proti, tři se zdrželi. Do funkce jej ještě musí jmenovat prezident.

Padesátiletý Bek v projevu připomněl, že patří ke generaci, jež zažila české vysoké školy na sklonku komunismu. Brzy po roce 1989 měl možnost srovnání se západním univerzitním prostředím. Od té doby pak spolu s dalšími generačními souputníky usiluje o to, aby se zmenšovala propast, jež v roce 1989 oddělovala univerzity „doma“ a „venku“.

Stejnou motivaci prý má i nyní, když se uchází o druhý rektorský mandát. „Pokud mě nezvolíte, rád se vrátím ke svému učení a bádání. Pokud mě zvolíte, a já se ucházím o vaši podporu, budu považovat univerzitu za nejdůležitější věc, o níž nám společně jde,“ řekl Bek senátu a dalším přítomným zástupcům akademické obce.

Beka bude muset jmenovat prezident, s tím měl v minulosti spory

V programovém prohlášení publikovaném na internetu naznačil, že univerzita bude mít v příštích letech méně studentů a nejspíš i méně peněz. Místo náročných stavebních projektů se začne více soustředit na vědecké výsledky a kvalitu výuky. Bek chce přispět také k tomu, aby se vysoká škola alespoň v jednom z renomovaných žebříčků světových univerzit posunula ze šesté do páté stovky.

Bek se stal poprvé rektorem v září 2011, kdy vystřídal Petra Fialu, nynějšího šéfa ODS. Tehdy se o zvolení do čela univerzity ucházelo pět kandidátů, nejvážnějším sokem byl tehdejší kvestor Ladislav Janíček. Tentokrát neměl Bek soupeře.

Zvoleného adepta musí vždy ještě následně jmenovat prezident republiky. S Milošem Zemanem, současnou hlavou státu, měl Bek v minulosti rozpory. V roce 2013 Zemanovi neumožnil vystoupit před studenty univerzity. Jako důvod uvedl blížící se volby. Prezident Beka následně dvakrát nepozval na oslavy 28. října.

Mikuláš Bek

Datum a místo narození: 22. dubna 1964 ve Šternberku 

Vzdělání: vystudoval hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita, 1986, titul PhDr.), později absolvoval doktorské studium hudební vědy na Univerzitě Karlově v Praze (1995; Ph.D.) a v roce 2004 byl habilitován na Masarykově univerzitě pro obor muzikologie 

Praxe: po studiu pracoval na katedře hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (FF UK; interní aspirant, asistent), poté byl v letech 1991 až 2004 odborným asistentem katedry muzikologie FF Univerzity Palackého v Olomouci, Ústavu hudební vědy FF UK a v letech 1999-2004 Ústavu hudební vědy FF MU, který i vedl; současně působil i na Londýnské univerzitě (1994) a byl koordinátorem programu Tempus "Music Media Training Programm" (1995-1998); v roce 2004 byl jmenován docentem na Ústavu hudební vědy FF MU; v letech 2004 až 2005 byl prorektorem MU pro vnější vztahy, v letech 2005 až 2011 prorektorem pro strategii a vnější vztahy, rektorem je od září 2011 

- Je členem vědeckých rad několika univerzit a řady dalších odborných institucí.

- Od roku 2013 je místopředsedou České konference rektorů pro oblast vzdělávání.

- Je autorem či spoluautorem několika desítek odborných publikací z oboru muzikologie.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Mikuláš Bek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Mikuláš Bek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Mikuláš Bek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!