1. listopadu 2011 16:43, aktualizováno 2. 11 10:15 Lidovky.cz > Relax > Věda

Retrívra Morgana spasily kmenové buňky

Zlatý retrívr Morgan se ještě před 11 měsíci nemohl hýbat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatý retrívr Morgan se ještě před 11 měsíci nemohl hýbat | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Místo umělých kloubů nová chrupavka. Tak lze v kostce popsat příběh sedmiletého retrívra Morgana, který pomáhá jako asistenční pes nemocným dětem.

Ještě před 11 měsíci musel Morgan brát léky tlumící bolest, aby mohl udělat alespoň pár kroků. Velké klouby na všech čtyřech nohách postihla artritida. Na včerejší tiskové konferenci se retrívr předvedl v plné formě. Chrupavky zničené nemocí zregenerovala léčba kmenovými buňkami. Ty mají schopnost proměnit se v jakoukoliv buňku organismu. Tkáně a orgány se díky kmenovým buňkám dokážou samy „opravit“. Léčba nevyvolává nepříznivé reakce, protože se v těle vlastně rozmnožují jeho vlastní buňky.

„Kmenové buňky jsme izolovali z kostní dřeně psa a poté se injekcí vpravily přímo do postižených míst,“ uvedl Daniel Bezděk z EponaCell. Tato společnost zpracovává v laboratořích Inovačního biomedicínského centra v areálu ústavů Akademie věd v Praze kmenové buňky pro komerční účely. Léčba přináší dobré výsledky v osmdesáti procentech případů. „Její alternativou je pouze totální endoprotéza, která je dražší, zdlouhavá, zvíře stresuje a nemusí se povést,“ uvedla veterinární lékařka Blanka Neumannová, která Morgana vyléčila. Vpravení kmenových buněk do kloubů se provádí jenom při místním umrtvení a celý proces netrvá déle než jeden den.

ČTĚTE TAKÉ

Podle vyjádření Daniela Bezděka se předpokládá, že cena jednoho zákroku se bude u psů pohybovat okolo 20 tisíc korun. Kmenové buňky se používají rovněž při léčbě poškozených šlach u dostihových koní. Jak na tiskové konferenci uvedl Zdeněk Žert z Kliniky chorob koní Veterinární fakulty v Brně je klasická terapie zdlouhavá a jizva na porušeném místě zaroste tkání, která už není tak pružná jako šlacha. Kůň se proto někdy už na závodiště nevrátí.

Aplikace kmenových buněk je rychlejší a bez následků. „Na léčbu chrupavek u koní si ale ještě netroufáme, protože přeměna kmenových buněk na kolagen zatím není tak dokonalá, takže je co zlepšovat, dodal,“ Zdeněk Žert.

Zlatý retrívr Morgan se ještě před 11 měsíci nemohl hýbat

Zlatý retrívr Morgan se ještě před 11 měsíci nemohl hýbat

Odborníci z EponaCell využili při přípravě kmenových buněk mimo jiné také zkušeností a poznatků získaných Ústavem experimentální medicíny Akademie věd. Jeho ředitelka profesorka Eva Syková na tiskové konferenci zdůraznila, že léčba zvířat kmenovými buňkami přináší nové poznatky také humánní medicíně, protože každá léčebná metoda musí být napřed ověřena na zvířatech.

Právě v tomto případě vidí profesorka Syková obrovský přínos veterinární terapie, protože ukazuje, jak by mohla tato metoda účinkovat při léčbě pacientů s nemocemi pohybového aparátu.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.