Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Revoluce na školách. Písmo Comenia Script dostalo zelenou

Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Školy mohou při výuce psaní začít používat místo klasického písmo Comenia Script, ministerstvo školství povolilo alternativní podobu písma po dvouletém ověřování.

Nové písmo podobné tiskacímu je jednodušší a vyhovuje žákům s nejrůznějšími poruchami. Pokud budou chtít školy novinku od září vyučovat, musí k tomu ale mít souhlas rodičů.

Písmo Comenia Script je podobné tiskacímu, jednotlivá písmena se při psaní úplně nespojují.

Písmo Comenia Script je podobné tiskacímu, jednotlivá písmena se při psaní úplně nespojují.

V tiskové zprávě to sdělila Jana Holíková z ministerstva. "Comenia script je velice jednoduché, moderní a praktické písmo, které odráží individuální tendence každého žáka. Ten si tak může písmo přizpůsobit svým potřebám. Comenia script zohledňuje například psaní dysgrafiků, leváků či různě handicapovaných, a také žáků bilingvních," sdělilo ministerstvo.

Písmo vytvořené grafičkou Radanou Lencovou prý navíc děti baví. Nový způsob psaní se ověřoval od září 2010 v prvních a posléze i druhých třídách 33 vybraných základních škol. Ověřování zaštiťovala pedagogická fakulta Univerzity Karlovy.

Školy, které budou chtít novinku začít vyučovat, musí ale napřed získat souhlas rodičů žáků. Rodiče musí škola také upozornit na možné komplikace při přestupu jejich potomka na jinou školu, která alternativní písmo nevyučuje. Školy rovněž budou muset používat při nácviku psaní jen pomůcky k tomu určené, na škole také bude muset být pedagog vyškolený ve výuce tohoto typu psaní. Kurzy začne učitelům nabízet Národní institut dalšího vzdělávání.

Nový typ písma Comenia Script
Nový typ písma Comenia Script

Příklady písma Comenia Script.

Jednodušší tvary písma jsou patrné zejména u velké psací abecedy, například velké psací S nebo L se píšou téměř stejně jako tiskací, děti se nemusí učit složité kličky. Písmena se při psaní vůbec nespojují, pouze přiřazují. Právě spojování totiž zhoršuje čitelnost písma. "Podnětem k pilotnímu ověřování tohoto písma byly hlavně dotazy rodičů žáků, kteří měli zkušenosti se vzděláváním v zahraničí, například ve Velké Británii, USA, Finsku, Dánsku, kde žáci běžně používají tiskací písmo," připustilo ministerstvo.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!