Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Řízení škol v Česku je často neefektivní, ukázala studie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA  Ředitelé škol v Česku mají nízké platy, jsou přetěžování administrativou a bývají na svou funkci špatně připraveni. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI. Vedení škol je podle studie i proto často neefektivní a nepřispívá moc ke zkvalitnění výuky. Problémy zhoršuje vysoká autonomie škol a velký počet menších školských zařízení v ČR.

Podle autorů studie představuje řízení škol v Česku velký problém. Ačkoli by se ředitelé měli věnovat hlavně vedení pedagogického sboru, které zahrnuje třeba návštěvy ve výuce či koordinaci dalšího vzdělávání učitelů, těmto činnostem věnují 15 procent času. Nejvíce času jim zabírají administrativní úkony a schůzky, a to přibližně 40 procent. V podílu administrativní zátěže se čeští ředitelé podle studie umisťují na prvních místech mezi evropskými zeměmi.

„Vysoká administrativní zátěž českých ředitelů není způsobena nedostatečným počtem podpůrných pracovníků ve vedení škol, ale spíš neúměrnou administrativní zátěží, která je na vedení škol kladena,“ uvedli vědci. Množství administrativy podle nich souvisí s velkou decentralizací českého školství. Od roku 2003 mají školy právní subjektivitu, což dalo ředitelům větší pravomoci i odpovědnost při přerozdělování peněz, správě majetku nebo rozhodování o podobě výuky.

Ředitelům se podle studie také často nedostává patřičného vzdělání. Například studijní program pro přípravu učitelů neabsolvovalo 42 procent českých ředitelů v porovnání s 12 procenty ředitelů v evropském průměru. Profese navíc není atraktivní ani kvůli nízkým platům ve školství.

„Platy českých ředitelů v relaci k ostatním vysokoškolsky vzdělaným pracovníkům patří v Evropě k nejnižším,“ napsali autoři studie. Zatímco například na druhém stupni základní školy odpovídají platy ředitelů asi 97 procentům průměrného platu vysokoškolsky vzdělávaného pracovníka, v Evropě činí tento poměr 137 procent. Nižší relativní platy mají studenti podle studie jen na Slovensku.

Nízké platy

Průměrný výdělek řídicích pracovníků ve školství je nízký i ve srovnání s vedoucími pozicemi v jiných odvětvích v Česku, uvedli vědci. Ředitelé škol berou kolem 54 000 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda všech řídicích pracovníků v Česku činí zhruba 69 000 korun. Například ve zdravotnictví mají lidé na řídicích pozicích kolem 82 000, ve výzkumu a vývoji či ve finančnictví 89 000 a v personalistice 83 000 korun. Průměrná mzda v Česku byla v letošním prvním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu 34 105 korun.

Vědci upozornili, že o funkci ředitele z těchto důvodů klesá zájem. V přibližně polovině konkurzů se ve školním roce 2017/2018 dostavil pouze jeden uchazeč a zřejmě až čtvrtina konkurzních řízení se uskutečnila jen formálně, uvedli ve studii. Ke zlepšení situace by mohlo přispět například vytváření svazků škol sdílejících administrativní agendu, rozdělení vedení na pedagogické a technické ředitele, zkvalitnění přípravy a zvýšení platů.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!