Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Robot pořídil video výbuchu podmořské sopky. Podívejte se

Výbuch podmořské sopky, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch podmořské sopky, ilustrační foto | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Americkým vědcům se podařilo poprvé zachytit na video erupci nejhlubší známé podmořské sopky, která leží ve vodách tichomořské Samoy. Vulkán prskal do ruda rozžhavenou lávu až do výšky 1200 metrů pod mořskou hladinou. Unikátní záběry, pořízené v květnu, byly tento týden představeny na geofyzikální konferenci v San Francisku.

Vědci k natočení vysoce kvalitních záběrů použili podmořského robota. Věří, že snímky, údaje a vzorky získané během mise pomohou objasnit, jak se formovala zemská kůra v oceánech, jak přežívají a prosperují někteří mořští živočichové v extrémním prostředí, případně jak se chová země, když do sebe narážejí tektonické desky.

Vědecká obec je ze záběrů nadšená: kusy jasně červeného magmatu vystřelují do prostoru oblaka síry připomínající kouř a jakmile se dostanou do chladných mořských vod, téměř okamžitě tuhnou. Tmavá skaliska se pak noří zpět na mořské dno.Geologové i oceánologové rovněž měli možnost poprvé sledovat skutečnou dobu vzniku sopečné horniny boninitu, která byla dosud nalézána pouze ve vzorcích starých milion let a více.

Badatelé zkoumají erupce hlubokomořských sopek již čtvrt století, nikdy však neměli možnost sledovat erupci v takové hloubce a tak podrobně jako nyní. Čtyři pětiny sopečných aktivit na Zemi se dějí v moři, avšak rozmístění podmořských vulkánů dosud komplikovalo vědcům práci.

Šéf mise oceánograf Joseph Resing však loni zaznamenal ve vodách Samoy vulkanický materiál a došel k názoru, že jde o následek erupce. V květnu pak byl v oblasti do moře spuštěn robot. "Během hodiny a půl jsme narazili na erupci v jejím vrcholu. Předtím jsme nic takového nikdy neviděli a teď poprvé jsme sledovali tekutou lávu, jak teče po mořském dně."

Život v kyselých vodách
Voda v okolí sopky je kyselejší než kyselina v baterii, ale někteří korýši a mikroby jsou schopni v takovém prostředí přežívat. Tato skutečnost zase vzrušuje biology, kteří teď mají novou šanci zjistit, jestli jsou to jediní živočichové v tomto nehostinném prostředí.

Změny sopky West Mata, která leží 225 kilometrů jihozápadně od Samoy, budou výzkumníci dále monitorovat. "Neobvykle primitivní složení lávy z erupcí West Maty nám má mnoho co říct," prohlásila badatelka Barbara Ransomová.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...