Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Roboti musí mít odpovědnost i smrtící tlačítko, navrhují evropští poslanci

Roboti - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roboti - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Členové Evropského parlamentu budou ve vůbec prvním návrhu zákona o interakci mezi lidmi a roboty projednávat například nutnost smrtícího tlačítka nebo jak reagovat na situaci, kdy robotická inteligence předčí tu lidskou.

Návrh zákona například říká, že výrobci by měli zajistit, aby všichni roboti měli takzvané smrtící tlačítko, kterým by bylo možné v případě nouze všechny robotovy funkce vypnout. V pravidlech také stojí, že lidé by měli být schopní používat roboty bez rizika strachu či psychické újmy.

Kolem vztahů člověka a robota vyvstávají také otázky ohledně soukromí, lidské důstojnosti a bezpečnosti člověka, pokud systémy selžou, nebo budou napadeny hackery. Návrh také přiznává, že v průběhu následujících let by umělá inteligence mohla předčit lidský intelekt.

Zákony Evropského parlamentu budou více než na roboty zaměřeny na výrobce a konstruktéry. Návrh doporučuje, aby robotický výzkum především respektoval listinu základních práv a svobod. Výrobci by měli být povinni své roboty řádně zaregistrovat, umožnit přístup k jejich zdrojovému kódu a vyšetřit případné nehody, které roboti způsobí. Po konstruktérech se také nejspíše bude požadovat, aby pro vývoj nových robotů získali povolení od etické komise.

Návrh dále požaduje zřízení Evropské agentury pro robotiku a umělou inteligenci, která by měla na starosti etiku a regulace v této oblasti. Zvažuje se také zákonná odpovědnost robotů. Ta by měla být úměrná robotovým schopnostem a míře samostatnosti.

Výrobci a vlastníci robotů by také v budoucnu měli být povinni uzavřít pojištění na škody, které by mohli jejich roboti způsobit.

Pokud Evropský parlament návrh schválí, bude zákon následně předložen k diskuzi jednotlivým vládám zemí Evropské unie.

Asimovovy zákony robotiky

  Požadavky na chování robotů byly zformulovány už v roce 1942 americkým spisovatelem Isaacem Asimovem. Nový návrh zákona je však zaměřený spíše na konstruktéry než na roboty samotné.

  • Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
  • Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
  • Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.
  ,

  Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

  Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

  Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

  Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

  ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

  Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!