Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Roboti si v Praze zahrají šachy. Závodně

Robot hrající šachy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robot hrající šachy. | foto: Shutterstock

PRAHA V Praze dnes budou závodit roboti, na soutěži amatérských techniků se utkají v posunování šachových figurek. Vítěz soutěže Eurobot se kvalifikuje na mezinárodní klání ve Švýcarsku. Robotický den pořádá ve vinohradské Retro Music Hall katedra softwarového inženýrství Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a občanské sdružení Robonika, vstup je zdarma.

"V soutěži Eurobot proti sobě soupeří vždy dva roboti sestavení jednotlivými týmy. Jeden zápas trvá 90 sekund a roboti při něm samostatně plní svůj úkol, aniž by byli řízeni člověkem nebo vzdáleným počítačem," vysvětlil David Obdržálek z katedry softwarového inženýrství.

Zatímco v minulých letech roboti sbírali kokosové ořechy, hráli biliár či golf, obsazovali planety nebo dobývali hrad, úkol letošního ročníku zní šachovaná. Úkolem robotů bude přesouvat zjednodušené šachové figurky, a získávat tak pro svůj tým body.

Soutěž je určena amatérským týmům mladých fanoušků robotiky, na mezinárodní úrovni se koná od roku 1998. Tři nejlepší týmy se dostanou do finále, které se odehraje ve Švýcarsku společně s mezinárodní konferencí o výzkumu a vzdělávání v robotice. Mladší účastníci se pak mohou utkat v tom, kdo postaví lepšího dálkově řízeného robota.

"V rámci doprovodného programu Robotického dne v Praze diváci také uvidí soutěž v robotickém minisumu, jízdě robotů na čas po vyznačené dráze a ukázky dalších robotů," uvedl Obdržálek. Program se koná od 10:00 do 17:00.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...