Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rodina, která chodí po čtyřech

Vzácná porucha může poskytnout nové poznatky o vývoji člověka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzácná porucha může poskytnout nové poznatky o vývoji člověka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Evoluci pozpátku údajně představují členové jedné turecké rodiny postižené genetickou vadou, v jejímž důsledku chodí po čtyřech.

Děti z téhle rodiny jsou mezi místními předmětem posměchu a škodolibých žertů. Ovšem pro vědce představují mimořádnou příležitost získat nový pohled na evoluci člověka či získat slávu. V nezaujatém divákovi vyvolávají děs z toho, jak blízko máme ke „zvířatům“.

Sedm ze šestnácti dětí v rodině trpí postižením, které patrně zdědily po rodičích. Všechny jsou mentálně zaostalé, ale u čtyřech z nich (ve věku 19-35 let) porucha nabrala ještě daleko dramatičtější podobu: pohybují se po čtyřech končetinách. Vzpřímeně mohou kráčet jenom velmi krátkou dobu a se značnou námahou. Rychle znovu přechází k chůzi po obou párech končetin, uvádí ve své zprávě skupina britských vědců, která rodinu navštívila loni v červnu.

Britský tým pod vedením Nicholase Humpreyho z London School of Economics zatím své závěry publikoval jenom na vědecké konferenci na konci minulého roku v Londýně.

                              Zajimavé odkazy

Práce britského týmu pod vedením Nicholase Humpreyho

Popis případu od tureckého neurologa Unera Tana

Krátký filmový záznam jednoho z lidských "čtyřnožců"

Humprey s kolegy se domnívá, že v rodině se projevuje porucha podobná syndromu „ztráty rovnováhy“. Pacienti s touto vadou mají nevyvinutý mozeček, část mozku ovlivňující motoriku.

Poškození mozečku naznačuje mentální zaostalost. Přesto nedokonalost této jediné části mozku není podle Humpreyho a jeho kolegů jedinou příčinou, proč členové rodiny chodí po čtyřech. „Jde o vzácnou shodu několika faktorů - genetických, fyziologických, psychologických a společenských,“ domnívají se ve své zprávě.
 Společenské příčiny vidí v pasivním přístupu rodiny. Otec podle Humpreyho uvedl, že postižené děti chápal jako „dar od Boha“. Může tak dokazovat, jak je má rád a jak je schopen se o ně starat.

Nás může zajímat, že Britové citují i teorii antropologa českého původu Aleše Hrdličky, který žil ve Spojených státech. Ten zemřel už v roce 1943, Humprey se přesto odvolává jako na „základní“ na jeho práci o dětech, které měly problémy s přechodem na zadní končetiny .

Podle Hrdličky malá část dětí, dle novějších výzkumu asi pět procent, dává přednost pohybu s oporou o přední končetiny. „A kdyby byly,“ píše Hrdlička, „ponechány samy sobě a zůstaly neovlivněny příkladem ostatních, možná na všech čtyřech zůstaly o mnoho déle, ne-li napořád.“ Humprey se tedy domnívá, že významnou roli sehrál přístup rodiny, která se nepokusila chování svých dětí měnit.

Geny se vrací do minulosti
Na základně dosavadního výzkumu se ale Humprey neodvažuje popřít ani to, že jde o ryze genetickou vadu. To naznačuje výzkum německé skupiny kolem Stefana Mundlose z berlínského Institutu pro lidskou genetiku. Jejich analýza „vystopovala“ genetické vady v rodině v chromozomu 17p.

To je jedna z oblastí, kde se lidé nejvíce odlišují od šimpanzů, svých nejbližších příbuzných. Spekulují tedy, že v této části naší genetické informace může ležet vysvětlení našeho vzpřímeného lidského postoje. Jakákoliv jednoznačná tvrzení v této záležitosti však nejsou „vědecká“: neboť zatím nejsou žádným způsobem ověřitelná.

Proto nelze genetické vysvětlení ignorovat. Staví se za něj i turecký neurolog Uner Tan, který rodinu sleduje od roku 2004. Dospěl dokonce k závěru, že jde o zcela novou poruchu a pojmenoval ji „Unertanův syndrom“. Domnívá se, že jde o případ návratu k nižšímu vývojovému stupni. Představa „evoluce pozpátku“ však mnohým odborníkům nejde pod nos.

Dokud nebudou známy kompletnější výzkumy a důkazy, nelze zatím vyloučit ani možnost, že se jedná o chudou rodinu, která se snaží „něco urvat“. Definitivní potvrzení přinese další výzkum a zveřejnění materiálů pořízených BBC i ostatními týmy.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.