Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ropa mění potravní řetězec v Mexickém zálivu, tvrdí vědci

Ropná katastrofa v Mexickém zálivu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná katastrofa v Mexickém zálivu | foto: ČTK

NEW ORLEANS Vědci zaznamenali první příznaky toho, že ropná skvrna v Mexickém zálivu mění mořský potravní řetězec. Ropa zabíjí nebo zamořuje některé tvory a podporuje růst jiných, kteří jsou lépe uzpůsobeni k životu v poškozeném životním prostřed.

Nedaleko místa, kde ropa vytéká do moře, zaznamenali výzkumníci rozsáhlé vymírání ohnivek (pyrosomida) - rosolovitých organismů ve tvaru okurky, jimiž se živí mořské želvy. U pobřeží byly nalezeny kapičky ropy ve skořápkách mladých krabů, kteří jsou hlavní potravou ryb, želv a pobřežních ptáků. A na samotné základně potravinového řetězce se rychle rozmnožují malé organismy, které se živí ropou a zemním plynem.

Ropná katastrofa v Mexickém zálivu

Pokud budou takové dopady pokračovat, může podle vědců dojít k proměně mořského života, která se bude kaskádovitě šířit potravním řetězcem a ohrozí pobřežní rybářský průmysl, v němž se pohybují miliardy dolarů.

Federální úřady tvrdí, že dopady ropné skvrny nejsou nezvratné a že zatím nebylo objeveno žádné otrávené mořské jídlo. Demokratický poslanec Ed Markey, který předsedá parlamentní skupině pro vyšetření ropné skvrny, ale varuje, že se jedovatá ropa může dostat do potravin prostřednictvím predátorů, kteří se živí mořskými tvory.

Čtěte více o katastrofě v Mexickém zálivu:

"Když změníte základnu potravního řetězce, bude se to šířit celým potravním řetězcem," říká odborník na mořský život Rob Condon. "Nakonec to zasáhne rybolov a přinese do potravin mnoho jedovatých látek," dodává.

Dosavadní výzkum ukázal obrázky narušení potravního řetězce v rozlehlém pásu severního Mexického zálivu. Ten se táhne od 1500metrové hloubky u místa, kde je poškozený ropný vrt, až po kontinentální šelf u Alabamy a mělké mokřiny u břehů Louisiany.Ropná katastrofa v Mexickém zálivu

Většina skvrny, jejíž objem se odhaduje na 182 milionů galonů (690 milionů litrů) ropy a 12 miliard krychlových stop (380 milionů metrů krychlových) zemního plynu, se podařilo chemickými dispergátory rozbít na malé kapky. To snížilo přímý dopad na pobřeží a ponechalo velkou část ropy a zemního plynu rozpuštěné ve vodě. Mladí krabi, kteří se narodili v hlubokém moři, ale přinášejí tuto ropu ve svých skořápkách do pobřežních sádek od floridské Pensacoly po texaský Galveston. To, že malé organismy přenášejí ropu na dlouhé vzdálenosti, přitom může znamenat, že ropná skvrna zasáhne větší oblast, než se původně předpokládalo.

Oceánograf John Kessler z Texaského univerzitního systému a geochemik David Valentine z Kalifornské univerzity nedávno po dva týdny odebírali vzorky vody v okruhu deseti kilometrů od vadného vrtu, který vyhloubila plošina Deepwater Horizon. Zjistili, že v hloubce kolem 3000 stop (915 metrů) jsou hodnoty zemního plynu 100.000krát vyšší, než je obvyklé. Tyto hodnoty podle vědců tlačí na pokles kyslíku ve vodě, protože ho spotřebovávají bakterie, které se živí zemním plynem. Když objem kyslíku klesne pod určitou míru, rozklad ropy a zemního plynu se zastaví a většina zdejších organismů nedokáže přežít.Ropná katastrofa v Mexickém zálivu

Vědci také zjistili, že v okolí vadného vrtu se na hladině Mexického zálivu objevují mrtvé ohnivky. "Byly jich na hladině tisíce, prostě masově vymírají," řekl Kessler. Vědci nemají jiné vysvětlení tohoto jevu, než že dvacet až třicet centimetrů dlouhé tvory zabily jedovaté látky v ropě. Tvorové plují na hladině, protože jejich těla nafoukl zemní plyn. Smrt velkého množství ohnivek může spustit řetězovou reakci. Jedním druhem, které to přímo ovlivní, jsou mořské želvy, uvádí oceánograf Laurence Madin.

Ohnivkami se podle něj také živí tuňáci a jiné druhy velkých ryb. "Pokud ohnivky umírají, protože se do jejich těla dostaly uhlovodíky, a pak je snědí želvy, dostanou se (uhlovodíky) do želv," řekl Madin. Není si ale jistý, zda by kvůli tomu želvy měly zdravotní problémy nebo umíraly.Ropná katastrofa v Mexickém zálivu. Rybář čistí ryby.

Ropná skvrna také ovlivňuje potravní řetězec tím, že poskytuje obrovské množství potravy pro bakterie, které se živí ropou a zemním plynem. To jim umožňuje rozkvétat. Zároveň však ropa blokuje sluneční svit, který potřebuje k životu fytoplankton - za normálních okolností základna potravního řetězce.

Fytoplankton je potravou pro malé ryby, jako je menhaden (brevoortia), která slouží rybářům jako návnada. Úbytek menhadenů by snížil počty tuňáků, chňapalů červených (lutjanus campechanus) a dalších druhů, které hrají důležitou roli pro rybolov v pobřežních oblastech Mexického zálivu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?