Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ropuchy utekly před zemětřesením několik dní předem

ropucha obrovská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ropucha obrovská | foto: Shutterstock

LONDÝN Ropuchy jsou s to vycítit blížící se zemětřesení několik dní před tím, než udeří. Vyplývá to ze studie britských vědců, kteří zkoumali chování ropuch v italském jezeře v období, kdy v roce 2009 postihlo zemětřesení italské město Aquila.

Podle studie zveřejněné v posledním vydání revue Journal of Zoology ropuchy opustily náhle během páření jezero San Ruffino tři dny před zemětřesením a vrátily se až deset dní po něm, v době, kdy odezněly poslední následné otřesy. Jezero je přitom vzdálené od ohniska zemětřesení 74 kilometrů.

O netypickém chování zvířat těsně před zemětřesením je poměrně dost svědectví, které však není možno vědecky prověřit vzhledem k tomu, že otřesy jsou relativně řídké a člověk je neumí předvídat.

Nicméně bioložka Rachel Grantová z Open University v anglickém městě Milton Keynes prováděla výzkum kolonie ropuch náhodou v období 29 dnů před a po zemětřesení, které postihlo L´Aquilu loni 6. dubna. "Naše studie je jednou z prvních, která sledovala chování zvířat před zemětřesením, během něho a po něm," uvedla Grantová.

Podle ní je jediným vysvětlením "útěku" ropuch zemětřesení, zřejmě snaha dostat se na vyvýšená místa a vyhnout se riziku padajících kamenů, sesuvů půdy či záplav. Jak přesně ropuchy zemětřesení předpověděly, ale zatím jasné není. "Naše zjištění ukazují na to, že ropuchy jsou s to rozpoznat příznaky přicházejícího zemětřesení, jako je uvolňování určitých plynů nebo částic," myslí si Grantová.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!