17. října 2005 14:38 Lidovky.cz > Relax > Věda

Roste po marihuaně mozek?

Jiří X. Doležal ukazuje zarámovanou fotografii marihuany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří X. Doležal ukazuje zarámovanou fotografii marihuany | foto: Lidové noviny

SASKATOON Vědci zkoumali vliv marihuany na lidský mozek. Droga HU210, která je stokrát silnější než THC mozku překvapivě neškodila, ale stimulovala růst nových neuronů.

 Drtivá většina drog mozku opravdu nijak nesvědčí. Obzvláště nápadný bývá jejich zničující účinek v části mozku zvané hipokampus, kde se ukládají informace do paměti. U zdravých lidí vznikají v hipokampu při ukládání informací nové nervové buňky.

Konzumenti kokainu, heroinu nebo alkoholu mají tvorbu nervových buněk v hipokampu potlačenu.

Tým neurologů z University of Saskatchewan v kanadském Saskatoonu se rozhodl prověřit, nakolik ovlivní tvorbu nových buněk v mozku molekuly z příbuzenstva látek zodpovědných za účinky marihuany.

Použili k tomu syntetickou drogu HU210, která je stokrát silnější než hlavní složka marihuany, látka nazývaná THC. Droga HU210 překvapivě mozku nijak neškodila, ale stimulovala růst nových neuronů. Působila podobně jako některé léky určené k léčbě depresí.

„Je to vzrušující výzkum,“ komentovala pro vědecký týdeník Nature výsledky Kanaďanů americká neuroložka Amelia Eischová z University of Texas. „Marihuana se v jeho světle jeví spíše jako lék proti depresím než jako droga.“

Kanadský tým ze Saskatoonu nechce, aby výsledky jejich výzkumu byly vykládány jako doporučení ke konzumaci marihuany. Také Amelia Eischová dodává, že zbývá provést ještě hodně experimentů, než bude možné vyslovit definitivní závěr o prospěšnosti či škodlivosti marihuany.

Nejdříve ze všeho je třeba prokázat, že THC vykazuje podobné účinky jako syntetická látka HU210. Pokud se tvrzení potvrdí, budou vědci muset zjistit, proč mají látky z marihuany na mozek jiný účinek než ostatní drogy.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

IC HOTELS a.s., Wellness hotel Step ****
Kuchař

IC HOTELS a.s., Wellness hotel Step ****
Praha
nabízený plat: 26 000 - 35 000 Kč