Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rostliny poznají příbuzné

Strom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strom. | foto: Daniel KošťálHome

PRAHA Vědci objasňují, proč někdy rostliny bojují o každou píď prostoru, a jindy se „rozhodnou“ pro spolupráci. Na první pohled rostliny působí jako naprosto mírumilovné organismy. V poslední době se ale vědci stále častěji přesvědčují, že je to zdání, které klame.

Rostliny spolu uzavírají pakty, útočí a ustupují, nebo spolu vstupují do nelítostných střetů. Našim očím je toto dění skryto, protože se odehrává hluboko pod zemí v kořenovém systému.

Kanadští vědci nedávno zjistili, že nenápadná květina pomořanka rostoucí na písčitých březích Velkých jezer odlišuje „členy rodiny“ od cizích příslušníků vlastního druhu. Když vedle sebe rostou dvě nepříbuzné pomořanky, jejich kořeny se pod zemí snaží urvat co nejvíce prostoru a nabrat co nejvíce živin. Vyhrává ta zdatnější. S těmito neurvalými způsoby ostře kontrastuje chování pomořanek, které si jsou blízce příbuzné. Jejich kořeny si jdou z cesty. Zatím není jasné, jak rostliny poznají příbuzné od cizáků. Je ale zřejmé, že musí vnímat odlišnosti vyplývající z jemných rozdílů v jejich dědičné informaci.


Podzemní společenské vztahy mezi rostlinami zjevně překračují rámec kontaktů mezi příslušníky jednoho druhu. Názorně to dokázala sledování kořenového systému jahodníku obecného a popence břečťanovitého. Obě rostliny rostou na stejných stanovištích, ale jejich kořeny se při vzájemném střetnutí chovají zcela odlišně. Kořenový systém jahodníku se roztahuje na všechny strany. Kořeny popence mu uctivě ustupují z cesty.

Důvody tohoto rozdílného chování nejsou jasné. Někteří vědci jsou přesvědčeni, že v pozadí stojí „samotářství“ jahodníku a „pospolitá nátura“ popenců. Jednotlivé rostliny jahodníku rostou roztroušeně, a přicházejí tak prakticky neustále do kontaktu s cizími rostlinnými druhy. V této konkurenci nesmějí dobrovolně vyklízet pozice. Popenec naopak roste obvykle ve skupinkách, a tak mívá za sousedy většinou blízce příbuzné příslušníky vlastního druhu. Proto je pro něj velká rozpínavost kořenového systému nežádoucí. I v tomto případě zůstává záhadou, podle čeho se rostliny navzájem poznávají.

Vědci se snaží přijít těmto záhadám na kloub. Nepohání je jen touha získat nové teoretické poznatky. Výsledky by mohly mít bezprostřední praktické využití v zemědělství.

Existuje stále více důkazů o tom, že kořenové systémy některých rostlin mohou navzájem spolupracovat. Pokud zemědělec vyseje na poli směsku více plodin, vytvářejí rostliny při některých kombinacích celkově mnohem více kořenů, než kdyby jednotlivé plodiny rostly na poli samy. Tyto propletence se pomalu daří rozplétat.

Například kukuřice si zvláště dobře vede v sousedství rostlin bobu. Důvod je jasný. Bob uvolňuje do půdy organické kyseliny, kterými rozpouští sloučeniny fosforu. Může tak tento prvek mnohem snáze využít. Spolu s ním se na fosforu přiživí i kukuřice, jež si sama tento prvek tak zdatně obstarávat nedokáže.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.