Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nejnovější výzkum o rouškách i koronavirech. Pravidlo ‚chráním tebe, chráníš mě' by mělo skutečně platit

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | foto: ČTK

Praha Do probíhajících debat o tom, jaký význam v současné pandemii má nošení roušek, nyní zasáhl odborný měsíčník Nature Medicine. Ve svém posledním čísle publikoval studii, která ukazuje, že pokud má infikovaný člověk roušku, skutečně tím brání přenosu „svých“ koronavirů na jiné lidi.

Avšak studie se nezabývala současným koronavirem označovaným jako SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc Covid-19. Závěry vycházejí pouze z podobnosti tohoto viru s jinými, které byly zkoumány.

Nancy Leungová z Hongkongské univerzity se svými kolegy uskutečnila pokusy v Hongkongu v letech 2013 až 2016. Tedy v době, kdy nynější virus ještě vůbec nebyl na světě. Do experimentu se dostalo 111 osob infikovaných viry, z nichž sedmnáct bylo nakaženo běžnými koronaviry, které způsobují rýmu a výjimečně mohou přerůst v záněty dýchacích cest. Ostatní pacienti měli v těle viry chřipky nebo rhinoviry, které jsou nejčastějšími nositeli nachlazení.

Odborový předák Josef Středula.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vystoupila 26. března 2020 v...

Pokusné osoby dýchaly a kašlaly do měřicího přístroje v roušce a bez roušky po dobu půl hodiny. V zachyceném vzduchu pak výzkumníci zjišťovali viry podle jejich genetických znaků. Ukázalo se, že rouška radikálně srazila množství koronavirů ve vydechovaném i vykašlaném vzduchu. Snížila také množství chřipkových virů, avšak neměla vliv na rhinoviry.

Protože nový nebezpečný koronavirus se podobá těm zkoumaným, výzkumníci předpokládají, že rouška skutečně účinně brání jeho přenosu z infikovaného člověka na okolní lidi. A že tedy opravdu platí pravidlo „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“.

Infikovaný člověk šíří nákazu i předtím, než vůbec začne pociťovat příznaky onemocnění Covid-19. Roušku by tedy zřejmě měli nosit všichni lidé, protože nikdo si nemůže být zcela jist, že se mu nákaza vyhnula.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!