Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rozdělit se o kořist znamená mít více sexu

Vědci dokázali, že pokud nejsou šimpanzí samci lakomí a rozdělí se o kořist se samicemi, dostane se jim až dvakrát více sexu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci dokázali, že pokud nejsou šimpanzí samci lakomí a rozdělí se o kořist se samicemi, dostane se jim až dvakrát více sexu. | foto: Elsa Ermer

WASHINGTON Šimpanzí samice dávají při páření přednost samcům, kteří se s nimi dělí o maso. Ve své studii k tomu dospěli vědci z Institutu Maxe Plancka pro evoluční biologii v Lipsku, kteří zkoumali tyto primáty v přírodní rezervaci Tai v Pobřeží slonoviny.

Samci ochotní dělit se o kořist ze svých loveckých výprav se páří dvakrát častěji než jejich sobečtější kolegové, upřesnili experti, kteří výsledky svého bádání zveřejnili v nejnovějším vydání časopisu PLoS One.

"Dohoda" mezi šimpanzími samci a samicemi je přitom dlouhodobá. Znamená to, že šimpanzi se se svými partnerkami dělí o své úlovky i v době, kdy samice nejsou plodné, a čekají na jejich období plodnosti, kdy s nimi kopulují.

Maso je pro jídelníček šimpanzů velmi důležité, protože je bohaté na proteiny. Šimpanzí samice ale obvykle samy neloví, a tak těžko maso shánějí.

Výměna neproběhne hned
"Dělením se (o potravu) samci zvyšují svou šanci k páření a samice takto zase zvyšují svůj příjem kalorií," uvedla účastnice projektu Cristina Gomesová.

O teorii výměny masa za sex u šimpanzů odborníci uvažovali již dříve, nikdy se jim ji ale nepodařilo prokázat, protože předpokládali přímý obchod, při němž samec nabídne samici maso a hned poté se ní páří.

"My jsme pozorovali šimpanzí samice, když nebyly v estru, to znamená, když neměly zvýšenou sexuální vnímavost a nekopulovaly. Samci se s nimi přesto dělili - kupříkladu jeden den nabídli samici maso a kopulovali s ní až o den či dva později," popsala Gomesová.

Zmíněná zjištění by podle ní mohla přispět i k pochopení lidské evoluce, konkrétně ke spojitosti "loveckých schopností a úspěchů při reprodukci".

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.