Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědce z celého světa ohromil rozsudek nad seismology

Řádové sestry procházejí kolem zřícených domů v malém městě Onna, které leží deset kilometrů od Aquily, kde bylo epicentrum zemětřesení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řádové sestry procházejí kolem zřícených domů v malém městě Onna, které leží deset kilometrů od Aquily, kde bylo epicentrum zemětřesení. | foto: ČTK

LONDÝN Zděšeně a vyplašeně reagovali vědci na pondělní, dosud nepravomocné rozhodnutí italského soudu odsoudit šest odborníků na zemětřesení a jednoho vládního činitele za to, že nedokázali dát odpovídající varování před zemětřesením v roce 2009. Při něm v italském městě Aquila a jeho okolí zahynulo 308 lidí.

Jak v noci na dnešek napsala agentura Reuters, vědci varovali, že odborníci v takových oblastech, které zahrnují nepředvídatelné přírodní hrozby, jako je vulkanologie a dokonce i meteorologie, nyní budou mnohem méně ochotní nabízet rady a názory veřejnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud bude potvrzen, pak bude mít tento verdikt mrazivý dopad na vědu o pohybech zemské kůry v Itálii a celé Evropě," řekla Sandy Steacyová, profesorka fyziky zemětřesení z Ulsterské univerzity. "Kdo bude nyní ochotný zasedat v komisi pro posouzení rizik zemětřesení, když špatné posouzení může znamenat odsouzení za neúmyslné zabití?" Rozhodnutí soudu navíc padlo v době, kdy jsou vědci tlačeni do aktivnějšího zapojení a větší interakce s veřejností, aby ukázali, jak důležitá je jejich práce pro ekonomiku i společnost. "Tento případ ale naznačuje, jak nebezpečná může být podobná angažovanost," dodala Steacyová.

Žaloba argumentovala tím, že experti dávali nesprávná ujištění po otřesech, které předcházely samotnému zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály. Šest seismologů a jeden vládní činitel se účastnili schůzky před zemětřesením v březnu 2009, po níž výbor pro posouzení rizika řekl městským činitelům, že velké zemětřesení je nepravděpodobné, byť ne nemožné.

"To, co těchto šest vědců řeklo, bylo správné, a kterýkoli seismolog by to podpořil," řekl britský vědec Roger Musson. "Připadá mi špatné, že by měli být stíháni za to, že nabídli nejlepší vědeckou radu, jaké byli schopni." V USA Michael Halpern z lobbystické skupiny Union of Concerned Scientists na svém blogu napsal: "Tohle je absurdní a nebezpečné rozhodnutí, které by američtí činitelé měli odsoudit a italský prezident Giorgio Napolitano zvrátit." Vědci varují, že rozhodnutí italského soudu může mít dopad i mimo hranice Itálie a napříč dalšími vědeckými disciplínami. "Tento bizarní verdikt vyděsí každého, kdo dává vědecké rady, a já doufám, že budou při odvolání propuštěni," řekl profesor David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity.

Někteří vědci míní, že rady před zemětřesením v Aquile mohly být veřejnosti předloženy jasněji a s větším důrazem na malou možnost velkého zemětřesení. Ale všeobecně panuje ve vědeckém světě jednota, pokud jde o odsouzení italského rozsudku.

"Představte si, že by vláda vznesla trestní obvinění proti vašemu místnímu meteorologovi za to, že nedokázal předpovědět přesnou trasu tornáda," řekl Halpern. "Vědci musí mít možnost podělit se o to, co vědí - a připustit, co nevědí - aniž by se museli bát, že budou voláni k trestní odpovědnosti, pokud jejich předpovědi nevyjdou." dk urm

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!