Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rozsudek nad pojídačem ptáků

PRAHA Jeden důkaz někdy k odsouzení pachatele nestačí. Zvlášť když je jeho zločin nezvyklý, až šokující, jako v případě netopýrů obrovských. Biologové tohoto létajícího savce obvinili z toho, že za letu pojídá drobné ptáky.

První známky o nočních rejdech těchto tvorů se objevily v roce 2000, kdy dva italští biologové, Gianna Dondiniová a Simon Vergari z univerzity v italské Florencii, objevili v trusu netopýrů obrovských pozůstatky ptačího peří. Rozruch ale vzbudila až zpráva španělského týmu pod vedením Carlose Ibaneze uveřejněná roku 2001 v časopise PNAS, i když se jeho tvrzení kryla se závěry italských vědců.

Ibanez s kolegy objevil v trusu netopýrů z jižního Španělska zbytky peří. To ho vedlo k dalšímu zkoumání chování tohoto druhu netopýrů a také k revizi jeho technického vybavení: tedy způsobu stavby křídel a fungování radaru.

Netopýr obrovský má poměrně malou plochu křídel, která jsou vhodná spíše pro pohyb vyšší rychlostí. Jiné druhy netopýrů, které loví drobnou a pomalejší kořist, mají vzhledem ke své hmotnosti velká křídla. Jsou vhodná pro pomalejší let, náročný na manévrování, v blízkosti země nebo v podrostu.

Také echolokační zařízení vykazovalo známky specializace: netopýr obrovský používá dlouhé pulzy o nízké frekvenci, vhodné ke hledání kořisti na „širém nebi“.
Specializované vybavení samozřejmě neznamená, že netopýři musí lovit ptáky. A také neloví jenom je: Ibanez s kolegy zjistil, že nejvíce peří je v netopýřím trusu během dvou období v roce, kdy oblastí táhnou miliony stěhovavých ptáků do Afriky nebo z Afriky.

Některé druhy, například červenka, jsou podstatně drobnější než netopýr obrovský, který může vážit více než 50 gramů a má rozpětí až 45 cm. Naproti tomu červenka obecná má kolem 20 gramů. Během extrémního výdeje energie v době migrace jejich váha ještě o několik gramů klesá.

Protože se ptačí zbytky nenašly u kolonií netopýrů, Ibanez se domníval, že netopýři požírají drobné ptáky podobně jako hmyz: s kořistí nepřistávají, ale spořádají ji přímo za letu.

Ozvaly se odmítavé reakce: biolog Raphael Arlettaz z univerzity v Bernu například poukazoval na to, že v trusu netopýrů nejsou ptačí kosti. Ty však objevil průzkum elektronovým mikroskopem.

Arlettaz také namítal, že peří se do trusu netopýrů mohlo dostat nedopatřením: lokační zařízení netopýrů mohlo peří vyhodnotit jako kořist. Ukázalo se však, že v době ptačí migrace peří tvořilo velkou část všech zkoumaných vzorků netopýřího trusu. Kdyby netopýři během nočních výletů polykali peří v takovém množství, velkou šanci na přežití by neměli.

A tak nakonec pod váhou argumentů Arlettaz přešel na „druhou stranu“. Spolu s Ibanezem se podílel na nejnovější práci zveřejněné v posledním čísle časopisu PLoS ONE. Podle ní se v krvi netopýrů objevují chemické stopy ptačího masa. Ale téměř výhradně jen v období velké migrace zpěvných ptáků.

Teď zbývá jediné: chytit pachatele při činu. Protože však netopýří noční lov probíhá ve výškách okolo 700 metrů nad zemí, netopýřího dravce in flagranti kamery asi jen tak nezachytí.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!